Borsa İstanbul Notları

Yapay Zekâ Dokunuşu: Robofonlar ile Optimal Portföy Yönetimi

Yapay Zekâ Dokunuşu: Robofonlar ile Optimal Portföy Yönetimi
Google News Icon Takip Et

Gözlerinizi kapatın ve hayal edin: Günlük hayatın karmaşası içinde her şeyin kontrol altında olduğu bir dünya. 

Sabah uyandığınızda çalan alarmdan, kahvenizin sıcaklığına kadar her şeyin tam istediğiniz gibi olduğunu düşünün. İşte, yapay zekânın büyüleyici dünyasına adım attığınızda, finansal yatırımlarınızı da aynı güven ve kesinlikle yönetebilmek artık hayal değil.

Hayatımızın her alanında devrim yaratan yapay zeka teknolojisi, şimdi de yatırım dünyasında çığır açıyor. 

Robofon Nedir ? 

Robofonlar, 100% yapay zekâ (AI) ile yönetilen ve AI tabanlı portföy değerlendirme modelleri kullanarak fon yöneticisinin risk limitlerini gözeten yatırım fonlarıdır. Tıpkı en iyi satranç oyuncusunun hamlelerini titizlikle planladığı gibi, robofonlar da yatırımlarınızı en optimal şekilde yönlendirir.

Bilgisayar tabanlı bu fonlar, portföy optimizasyon modelleriyle donatılarak, her yatırım kararını titizlikle değerlendirir. 

TEFAS’ta İşlem Gören Robofonlar

(IBB) İş Portföy Atak Değişken Fon

(FFP) QNB Finans Portföy Fon Sepeti Fonu

(GJB) Inveo Portföy Birinci Fon Sepeti Fonu 

(GLC) Global Md Portföy İkinci Fon Sepeti Fonu

(IRF) İstanbul Portföy Birinci Fon Sepeti Fonu

(MJB) Aktif Portföy Birinci Fon Sepeti Fonu

(NHP) Neo Portföy Birinci Fon Sepeti Fonu

(TI4)  İş Portföy Robofon Temkinli Değişken Fon

(TI7) İş Portföy Dengeli Değişken Fon

(TJI) TEB Portföy İkinci Fon Sepeti Fonu

Robofonların Sihri: Son 3 Ayda Ne Kadar Kazandırdılar?

Son 3 aylık getiri kıyaslaması yaptığımızda; son 3 ayda kurulan fonlar hariç olmak üzere tüm fonların ortalama getirisi 12,1% oldu. Sadece robofon özelinde baktığımızda son 3 ayda robofonların ortalama getirisi 13,0% olarak gerçekleşti.

Robofonları incelediğimizde büyük bölümünün fon sepeti fonlarından oluştuğunu görmekteyiz. Fon sepeti fonlarıyla karşılaştırma yaptığımızda son 3 ayda tüm fon sepeti fonları 12,2% getiri sağlamışken, robofon fon sepeti fonları ortalama 12,3% getiri sağladı.

Gelin sizlerle farklı yatırım araçlarına yatırım yapan son 3 ayda en fazla kazandıran robofonları inceleyelim. 🔎

Fon Sepeti Şemsiye Robofonları

(FFP) – QNB Finans Portföy Fon Sepeti Fonu 

Yatırım Stratejisi

Fon toplam değerinin en az 80%’i devamlı olarak; diğer yatırım fonlarının ve borsa yatırım fonlarının katılma paylarına yatırılan yapay zeka destekli FFP son 3 ayda 16,53% getiri sağladı.

Fonun portföyünde 80%’den fazlası yapay zeka tarafından diğer yatırım fonları katılma payları bulunurken geriye kalan kısımda hisse senedi ve mevduat ürünleri bulunuyor.

(GLC) – GLOBAL MD PORTFÖY İKİNCİ FON SEPETİ FONU 

Yatırım Stratejisi

Fon toplam değerinin en az %80’i yapay zeka tabanlı portföy optimizasyon modeli önerileri ile seçilen fonlarından oluşur. GLC fonu son 3 ayda 15,0% getiri sağladı.

Fon portföyünün tamamı yatırım fonları katılma paylarından oluşmaktadır.

Hisse Senedi ve Mevduat Ağırlıklı Robofonlar 

(IBB) – İş Portföy Robofon Atak Değişken Fon

Yatırım Stratejisi

Fon, orta ve uzun vadede TL bazında getiri sağlamayı hedefleyen, piyasalardaki dalgalanmalara toleransı olan ve yatırımlarında yüksek riski tercih eden yatırımcılar için uygundur. Fon, izahnamesinde belirtilen portföy sınırlamaları doğrultusunda yurt içi ve yurt dışı sermaye piyasası araçlarına yatırım yapabilir. IBB fonu son 3 ayda 16,75% getiri sağladı.

Fonun içeriğini incelediğimizde ağırlıklı olarak hisse senedi ve mevduattan oluştuğunu görmekteyiz. Bunların yanında geriye kalan kısmı vadeli işlemler nakit teminatları ve yabancı borsa yatırım fonları veya hisseleri oluşturmaktadır.

(TI4) – İş Portföy Robofon Temkinli Değişken Fon

Yatırım Stratejisi

Fon, orta vadede TL bazında getiri sağlamayı hedefleyen düşük riski tercih eden yatırımcılar için uygundur. Fon, izahnamesinde belirtilen portföy sınırlamaları doğrultusunda yurt içi ve yurt dışı sermaye piyasası araçlarına yatırım yapabilir. TI4 fonu son 3 ayda 15,46% getiri sağladı.

Fonun içeriğini incelediğimizde ağırlıklı olarak mevduat tarafının pay aldığını görüyoruz. Geriye kalan ürünleri incelediğimizde hisse senedi, yatırım fonu katılma payları, şirket bono ve tahvilleri ve yabancı borsa yatırım fonları katılma payları oluşturmaktadır.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı


Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Tefas, KAP, İş Portföy