Borsa Haberleri

Yapay Zekâ Coşkusu, Dot-Com Tarzı Bir Balon mu?

Haziran 19, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Yapay Zekâ Coşkusu, Dot-Com Tarzı Bir Balon mu?

Yapay zekâ yeni bir teknoloji olmasa da son bir iki aydır teknoloji hisselerinde görülen ralliye paralel olarak gündemden düşmüyor. 

Geçen seneki çöküşe göre ocak ayından bu yana büyük bir toparlanma görülse de yatırımcılar hala teknoloji hisselerindeki son rallinin dot-com dönemi gibi bir balonla mı yoksa daha istikrarlı bir ralliyle mi sonuçlanacağı sorularını yanıtlamakta güçlük çekiyor. 

Bu sorunun yanıtını henüz verememekle birlikte, mevcut görünümden bazı sonuçlar çıkarabiliriz. Teknoloji ağırlıklı Nasdaq, mart 2019’daki 10 haftalık yükselişinden bu yana en uzun artış eğilimine girerken, S&P 500 ise 14% değer kazandı. 

Boğalar da var ayılar da: Mevcut eğilimin bir balon olmadığına inanan yatırımcılar, yapay zekânın da desteğiyle faaliyetlerini güçlendirebileceği hisselere yöneliyor. 

Bunlar arasında en çok öne çıkanlar da yazılım ve yarı iletken şirketleri. Zaten Nvidia’nın (NVDA) çip hisselerinde bir artışa yol açan performansından da bu sonucu çıkarabiliriz. 

Wedbush analisti Dan Ives de dot-com şirketlerinin bir sonraki yıl acı dolu bir satış dalgasıyla karşılaştıklarını hatırlatarak, “Mevcut durumu 1999 gibi değerlendirmiyorum.” diyor. 

Peki piyasanın geri kalanı? Borsalardaki görünümün boğaya (artış eğilimi) geçtiğinin hepimiz farkındayız. Bu görünümü neyin desteklediğine gelirsek, şirketlerin güçlü bilançoları ve yapay zekâ coşkusuna paralel olarak makroekonomik görünümdeki iyileşme de çok önemli. 

Enflasyon mayıs ayında 4%’e gerilese de hala FED’in 2%’lik hedefinin üzerinde seyrediyor. Bu durum, hepimizin hatırlayacağı üzere merkez bankasının yıl sonuna kadar faizleri en az iki kez artıracağı açıklamasıyla sonuçlandı. 

Bu tür bir açıklama, geçen yıl başta teknoloji olmak üzere hisse yatırımcılarını korkutabilirdi ancak artık yatırımcılar FED’i teknoloji rallisine bir tehdit olarak görmüyor.  

ABD borsalarının FED toplantısı sonrası ralli yaptığını ve S&P 500, Nasdaq ve Dow Jones’un 2022’den bu yana en yüksek düzeylerinde kapandığını hatırlatan analist Brad Conger “Piyasalar FED’e ‘artık size inanmıyoruz’ mesajı veriyor.” yorumunu yapıyor. 

Buna Ives de katılıyor: “FED’in faiz artırma ihtimalinin benim NBA’de oynamamla aynı düzeyde olduğunu düşünüyorum ve ben iyi bir basketbol oyuncusu değilim.” 

Morgan Stanley analisti Mike Loewengart da FED’in faiz tehditlerinden endişelenmeyen piyasalardaki yapay zekâ coşkusunun sektör ve borsalarda için önemli bir faktör olmaya devam ettiğini belirtirken, “Ancak teknolojik atılımların her zaman sağlam bilançolarla sonuçlanmayabileceğini anlamak da eşit derecede önemli.” diyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Wall Street Journal