Google

Yapay Zekâ, Alphabet Piyasa Değerine 56 Milyar Dolar Kattı

May 11, 2023 • 1 dakika okuma süresi
Yapay Zekâ, Alphabet Piyasa Değerine 56 Milyar Dolar Kattı

Alphabet (GOOGL), I/O geliştirici konferansında açıkladığı yapay zekâ yenilikleriyle çarşamba kapanışta 5% yükseldi ve şirketin piyasa değerine 56 milyar dolar kazandırdı. 

Alphaber, yeni yapay zekâ becerisi “AI Snapshot” ile üretici yapay zekâ arama sonuçlarını doğrudan Google’ın (GOOG) arama sonuçlarının üstünde gösterecek.

Microsoft’un (MSFT) Bing’i de benzer bir yaklaşım uygulamış, arama motoru sonuçlarını hem yapay zekâ bölümü hem de geleneksel sonuçlar bölümü olarak aynı sayfada sergilemeye başlamıştı. 

Alphabet CEO’su Sundar Pichai, “Üretici yapay zekâ ile yeni bir adım atıyoruz. İddialı ve sorumlu bir yaklaşımla, arama motoru da dahil olmak üzere tüm ana ürünlerimizi yeniden inşa ediyoruz.” dedi. 

Şirket konferansta ayrıca 25 ürününde kullanılacak PaLM 2 isimli yeni dil modelini de duyurdu. Yeni model, ChatGPT’ye benzer olarak kod yazabiliyor ve 100’ün üzerinde dili destekliyor. 

Yapay Zekâ, Alphabet Piyasa Değerine 56 Milyar Dolar Kattı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Markets Insider