Borsa Haberleri

Yahoo Geri mi Dönüyor?

Yahoo Geri mi Dönüyor?
Google News Icon Takip Et

İnternetin en eski ve dotcom hisse balonunun da popüler şirketlerinden biri olan Yahoo, piyasalara geri dönmeye hazırlanıyor. 

Şirket CEO’su Jim Lanzone, The Financial Times’a verdiği bir röportajda Silikon Vadisi merkezli grubu yeniden ön saflara taşıma planının bir parçası olarak şirketi yeniden halka arz etmeyi hedeflediğini söyledi.

Yahoo’nun “finansal olarak hazır olduğunu, şirketin harika bir bilançoya sahip olduğunu ve çok kârlı olduğunu” belirten Lanzone, özel olmanın şirkete gerekli yapısal değişiklikleri yapma ve CBS Interactive’in başındayken kullandığı modele benzer iş birimleri oluşturma imkanı verdiğini de sözlerine ekledi.

Yahoo’nun yıldızlı geçmişi: İlk olarak nisan 1996’da halka arz olan Yahoo hızla e-posta ve internet aramalarında dünyanın en popüler internet sitelerinden biri haline gelmiş, hatta Microsoft’un (MSFT) 2008 yılındaki 47 milyar dolarlık teklifini reddetmişti. 

Ancak 2015 yılında Verizon (VZ) tarafından satın alınan Yahoo, 2000’li yıllarda pazar payını Google (GOOG) ve Meta Platforms (META), ya da eski adıyla Facebook’a kaptırarak gözden düşmeye başladı.

2021 yılında Verizon’un şirketi Apollo Funds’a satmasıyla göreve gelen CEO Lanzone’a göre, Yahoo eski günlerdeki başarısına sahip olmasa da küresel internet trafiğinde en iyi beş şirket arasında yer alıyor. 

Yahoo’nun internet aramalarında hala ilk üçte olduğunu ancak Google ve Microsoft’un Bing’i ile rekabet etmek için “henüz çok küçük” olduğunu belirten Lanzone, “Umarım, geri dönüş yolumuzu kazanabiliriz. Yapabileceklerimiz konusunda oldukça iyimserim. Yapay zekânın tüm ürünlerimizde yeni bir fırsat sunduğunu düşünüyorum.” diyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Financial Times