Borsa İstanbul

Yabancılar, TCMB’nin Faizi Sabit Tutmasını Bekliyor

April 24, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Yabancılar, TCMB’nin Faizi Sabit Tutmasını Bekliyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) nisan ayına ilişkin faiz kararını 25 Nisan Perşembe (Yarın) verecek. Faiz kararına bir gün kala yabancı uzmanlardan tahminler gelmeye devam ediyor.

Natixis Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu, Afrika Ekonomisti Inna Mufteeva, TCMB’nin geçtiğimiz ay beklenmedik şekilde faizi 500 baz puan artışla 50%’ye çektiğini toplantıya atıfta bulunarak “Bu faiz artışının liraya olumlu etkisini göz önünde bulundurursak TCMB bu kararın bundan sonra Türk ekonomisine nasıl yansıdığını görmek isteyebilir” dedi.

Liranın bir süre istikrara kavuştuğunu ve değer kaybındaki hızın yavaşladığına işaret eden Mufteeva’ya göre dövizdeki pozitif trendin ileriki aylarda fiyatlardan kaynaklanan baskıların bir miktar hafifletmesi beklenebilir.

Mufteeva, TCMB’nin iletişim ve sözle yönlendirmelerinin “şahin” olabileceğini dile getirerek, bu faktörlerin göz önüne alındığında mevcut durumun devam edeceğini ve faizlerin sabit bırakılacağı tahmininde bulundu.

“TL 2. ve 3. Çeyrekte Güçlenecek”

Societe Generale Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu, Afrika Stratejisti Marek Drimal da faizin 50%’de sabit bırakılacağı öngörüsünü paylaştı.

Diğer yandan TCMB Başkanı Fatih Karahan’ın Washington’da yaptığı konuşmada en büyük önceliklerinin enflasyon ve mümkün olduğunca rezerv biriktirmek olduğunu ifade ettiği konuşmasını değerlendiren Drimal, turizm sezonunun hız kazanmasının ardından cari işlemler hesabındaki mevsimsel iyileşme ve TCMB’nin parasal sıkılaştırmasının etkisiyle de TL’nin desteklenebileceğini vurguladı.

Drimal “Liranın, ikinci ve üçüncü çeyrekte güçlenmesini bekliyoruz” dedi.

Yabancılar, TCMB'nin Faizi Sabit Tutmasını Bekliyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Bloomberg HT