Borsa Haberleri

Yabancı Yatırımcının BIST Ziyaretinde Seçtiği Hisseler

October 20, 2023 • 8 dakika okuma süresi
Yabancı Yatırımcının BIST Ziyaretinde Seçtiği Hisseler

Halka arzların ciddi bir yükseliş ivmesi yakaladığı, bilanço sezonunun başladığı ve yabancı yatırım bankalarının Borsa İstanbul’a yönelik beklentilerini revize ettiği bir dönemde, Terra Nova Capital Advisors bazı BIST hisseleri konusunda oldukça iyimser. 

Terra Nova’dan Burton Flynn ve Ivan Nechunaev, geçtiğimiz haftalarda İstanbul’a (görünüşe göre) verimli bir seyahat gerçekleştirdi. Çeşitli şirketlerin üst düzey yetkilileriyle bir araya gelen ikili, ayrıca fabrika ziyaretleri de gerçekleştirdi. 

✍️ “60%’ın üzerindeki enflasyonu yenmeye çalışan Türk vatandaşları, aracı kurum hesapları açıyor, hisse satın alıyor, halka arzlara katılıyor, kaldıraç kullanıyor, sosyal medyada fikirlerini paylaşıyor, Finli gelişmekte olan piyasalar yatırımcılarının bloglarını okuyor ve hatta drone “casusluğu” yoluyla halka açık şirketler hakkında toplu durum tespiti yapıyor.” diyen Flynn ve Nechunaev, bu “eşi benzeri görülmemiş derecede iyimser perakende yatırımcı duyarlılığının” bu modern zaman altına hücumundan büyük ölçüde yararlanan iki Türk aracı kurumu da dahil olmak üzere birçok yerel işletmeyle yaptıkları görüşmelerde doğrulandığını belirtiyor.

Yabancı Yatırımcının BIST Ziyaretinde Seçtiği Hisseler

İkili, mayıs ayındaki seçim belirsizliğinin ortadan kalkması ve Cumhurbaşkanı’nın olağanüstü yüksek enflasyona rağmen düşük faiz oranları politikasını sonlandırarak, daha ortodoks para politikaları uygulamaları amacıyla yaptığı yeni atamaların, piyasa güveni ve likiditeyi artıran önemli bir faktör olarak vurguluyor:

Sonuç olarak, yatırım iştahı arttı ve yabancı yatırımcılar bile rahat bir nefes alarak yıllar sonra yeniden ülkeye yatırım yapmaya başladılari böylece Türk hisselerinde üst üste dokuz haftalık bir giriş serisi kaydedildi – bu, yalnızca birkaç ay önce hayal bile edilemeyecek bir şeydi.

Fonun yatırım stratejisini “oldukça basit” olarak tanımlayan Flynn ve Nechunaev, “Ucuz, büyüyen, kaliteli işletmeler arıyoruz.” diyor. 

Türkiye’de çok sayıda likit küçük sermayeli şirketi olduğunu belirten ikili, bunlardan bazılarını her türlü ekonomik ortamda olağanüstü sonuçlar veren, son derece yetkin operatörler tarafından yönetilen ve hızlı büyüyen, yüksek kaliteli işletmeler olarak nitelendiriyor. 

📈 İstanbul borsasının uzun süredir büyük yatırımcılar tarafından terk edildiği göz önüne alındığında, değerlemelerin de çok iyi durumda olduğunu belirten ikili, “Bu nedenle, 2022’de Türkiye’deki yatırımlarımızdan avro bazında 92% kazanç elde ettik ve bugün piyasada cazip fırsatlar görmeye devam ediyoruz.” yorumunu yapıyor. 

Bu kapsamda Flynn ve Nechunaev, İstanbul’da hepsi çok ucuz olan ve son birkaç çeyrekte gelirlerini 100%’ün üzerinde artıran altı portföy şirketiyle görüştü. 

Bu şirketler arasında, yakın zamanda İtalya’da üretime başlayan 200 milyon dolarlık lüks deri ürünleri üreticisi Desa (DESA); elektrikli araç şarj istasyonu üretimine geçen 200 milyon dolarlık elektrik ve güneş enerjisi müteahhidi Orge Enerji (ORGE); dünyanın en büyük kruvaziyer liman işletmecisine sahip 350 milyon dolarlık Global Yatırım Holding (GLYHO); perakende ticaret çılgınlığından yararlanan 2 milyar dolarlık İş Yatırım (ISYAT) ve Goldman Sachs ile ortak olan ve yabancı yatırımcılara hizmet veren 150 milyon dolarlık çeşitlendirilmiş bir yatırım bankacılığı şirketi Ünlü Yatırım (UNLU) yer alıyor. 

Dilersen Flynn ve Nechunaev’in söz konusu şirketlerin CEO’larıyla görüşmeleri sonrası yaptıkları yorumlara birlikte bakalım:

🎯 Desa: Avro Bazında 500% Getiri

Yabancı Yatırımcının BIST Ziyaretinde Seçtiği Hisseler

Şirket bu yıl gelirini iki katına çıkarma yolunda ilerliyor ve lüks ihracat, yerel perakende, yabancı perakende, İtalya’da lüks üretim ve Samsonite ortak girişimini içeren çeşitlendirilmiş bir iş modeliyle, her türlü ekonomik ortamı atlatmaya hazır. Hisse o tarihten bu yana Avro bazında 500% getiri sağladığı için 2022 yılının ortalarında yaptığımız bu yatırımdan daha mutlu olamazdık. 

🎯 Orge Enerji: Elektrikli Araç Şarjında Atılım

Şirket, asıl işi olan elektrik müteahhitliği güçlü sonuçlar üretmeye devam etti. Belediye yeni metro hatları inşa ediyor, büyük bir telekom sağlayıcısı veri merkezleri kuruyor, hükümet bu yılki depremden etkilenen şehirleri yeniden inşa ediyor, Suudi Arabistan Türk inşaatçılara 50 milyar dolarlık inşaat ihalesi verdi ve Mayıs ayındaki cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra iç yatırım iştahı arttı. Tüm bunlar şirkete yeni işler getirebilir. Şirketin birikmiş iş hacmi bir yıl öncesine kıyasla 3 kat daha büyük ve 2023’ün ilk yarısında 2022’nin ilk yarısına kıyasla 5 kat daha fazla yeni iş aldı. Şirketin sözleşmelerinin 85%’ini Avro cinsinden yaptığını hatırlamak her zaman güzel bir bonus.

Öte yandan şirket önümüzdeki yıl elektrikli araçlar için şarj istasyonları üretmeye başlamayı planlıyor. CEO bir EV şarj bölümü kurdu, bir ekip işe aldı, bir ürün prototipi geliştirdi ve şirketinin kat kat büyümesine yardımcı olabilecek bu şarj fırsatı konusunda çok iyimser. Uygulama plana göre giderse, bu elektrikli araç şarj istasyonlarını sadece Türkiye’de görmekle kalmayacağız, aynı zamanda Avrupa’ya da ihraç edilecekler.

🎯 Global Yatırım Holding: Kruvaziyer Güçleniyor

Yabancı Yatırımcının BIST Ziyaretinde Seçtiği Hisseler

Merkezi Türkiye’de olmasına rağmen 15 ülkede 29 liman işletiyor ve hem Avro hem de dolar cinsinden kâr elde ediyor. Bu yılın Ocak ayından Temmuz ayına kadar şirketin limanlarına yanaşan kruvaziyer gemilerinin ortalama doluluk oranları 100%, 103%, 105%, 106%, 98%, 109% ve 116% olmuş. Ağustos ayında şirket limanlarına gelen yolcu sayısı geçen yılın aynı ayına göre 41%, Ağustos 2019’a (pandemi öncesi) göre ise 35% artış gösterdi.

Halka açık büyük küresel kruvaziyer şirketleri de kısa süre önce ileriye dönük rezervasyon rakamlarını açıkladı ve bunlar da çok güçlü. Varlıklı (ve çoğunlukla Amerikalı) vatandaşların servetlerini dünyanın denizlerine, şehirlerine ve kruvaziyer limanlarına akıtmasıyla kruvaziyer endüstrisinin olağanüstü sıcak durumunu ortaya koymak için ekleyeceğimiz başka bir şey yok.

🎯 İş Yatırım: Halka Arzlarla Besleniyor

Sürekli artan işlem hacimleri, bu şirketin büyük ölçekte yardımcı olduğu devam eden halka arz patlamasından besleniyor. Yılın başından bu yana bebek oyuncağı perakendecilerinden döner kebap zincirlerine kadar düzinelerce Türk şirketi halka arz oldu (ve yeni listelenen hisselerin üçte ikisi ilk beş işlem gününde en az 60% artış gösterdi!). Borsa İstanbul bu yıl halka arz hacmiyle Londra Borsası’nı bile geride bıraktı. Söylentilere göre, şu anda düzenleyicilerin masasında yaklaşık 50-60 halka arz başvurusu var – bu kadar çok başvuruyu incelemek ve işleme koymak zaman alacağından, bu kadar büyük bir birikim halka arz rallisini bir süre daha körüklemeye devam edebilir.

🎯 Ünlü Yatırım: Yabancılar Geri Dönüyor

CEO, işindeki ve Türk ekonomisindeki gelişmeler konusunda iyimserdi. Kısa bir süre önce Goldman Sachs ile birlikte New York’ta Türkiye’nin yeni maliye bakanı ile 100’den fazla yabancı fon yöneticisinin katıldığı bir etkinlik düzenledi. Aslında yabancı yatırımcıların Türkiye’ye olan ilgisi yeniden artmaya başladı: bu şirketin geçen ay gerçekleştirdiği halka arza iki düzine uluslararası uzun vadeli fon katıldı, ki bu birkaç yıldır görülmemiş bir şeydi ve bu yaz Türk hisse piyasasına dokuz hafta üst üste pozitif yabancı girişi oldu. Geçmişte Türk hisse piyasasının 60%’ından fazlası yabancı fonlara aitti; bugün bu rakam 30%’un biraz üzerinde – girişler devam ederse, piyasanın şu anki ucuz değerlemelerinden yükselmesine yardımcı olabilir.

Yabancı Yatırımcının BIST Ziyaretinde Seçtiği Hisseler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Terra Nova