BIST Şirket Haberleri

Yabancı Yatırımcının 9 Haftalık Hisse Alımı 2 Milyar Dolara Dayandı

Ağustos 11, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Yabancı Yatırımcının 9 Haftalık Hisse Alımı 2 Milyar Dolara Dayandı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) yayımladığı menkul kıymet istatistiklerine göre, yabancı yatırımcılar ağustos ayının ilk haftasında 139,7 milyon dolarlık hisse alımı gerçekleştirdi. Aynı hafta tahvil tarafında ise 19,9 milyon dolarlık bir alım söz konusu oldu.

9 Haftalık Seride Alımlar 🔥

Yabancı yatırımcının Türkiye hisselerine olan bu kesintisiz ilgisi 9 hafta boyunca sürdü. TCMB verileri, bu 9 haftalık süre zarfında toplam hisse alım tutarının 1,93 milyar dolara ulaştığını gösteriyor.

Rekor Seviyede Alım Serisi 🏆

Bu 9 haftalık alım serisi, 25 Ocak 2013 haftasından bu yana gerçekleşen en uzun alım serisi olarak kaydedildi. Yabancı yatırımcıların daha önce 16 Kasım 2012-25 Ocak 2013 tarihleri arasında gerçekleştirdiği 11 haftalık alım serisi bu alandaki rekor olarak biliniyor. 🚀

Son bir haftada yabancı yatırımcı oranının arttığı hisseler: 📈

Türk Traktör (TTRAK)
Pegasus (PGSUS)
Şekerbank (SKBNK)
Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB)
Anadolu Isuzu (ASUZU)
Kontrolmatik (KONTR)
Doğuş Otomotiv (DOAS)
Europen (EUREN)
Garanti Bankası (GARAN)
Astor Enerji (ASTOR)

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: TCBM

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti