Borsa İstanbul

Yabancı Yatırımcılardan 396 Milyon Dolarlık Hisse Alımı

December 21, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Yabancı Yatırımcılardan 396 Milyon Dolarlık Hisse Alımı

Parasal sıkılaşmanın devam etmesi ve bu bağlamda yabancı yatırımcıların Türkiye’ye ilgisinin yavaş yavaş toparlanması sonrasında TL varlıklara giriş devam ediyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Haftalık Menkul Kıymet İstatistiklerine göre yurt dışında yerleşik kişiler 15 Aralık itibarıyla sona eren haftada net 396 milyon dolarlık hisse senedi aldı.

Verilere göre yabancılar aynı haftada 180,9 milyon dolarlık Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) ve 2,8 milyon dolarlık Şirket Borçlanma Senedi (ŞBS) aldı.

TCMB Faizi Beklentilere Paralel Şekilde Artırdı

Diğer yandan bugün yılın son faiz kararını açıklayan TCMB sürpriz bir adım atmadı. Banka faizi beklentilere paralel şekilde 40%’tan 42,5% seviyesine yükseltti.

Faiz kararına ilişkin detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

Yabancı analistlerin de Türkiye’ye ilişkin “olumlu” beklentileri sürüyor. Bugün Reuters’a konuşan JPMorgan Orta Avrupa, Ortadoğu ve Afrika borç sermaye piyasalarından sorumlu yetkilisi Stefan Weiler “Bizim açımızdan bakılacak olursa Türkiye’yi gelecek yılın potansiyel büyük hikayelerinden biri olarak görüyoruz” dedi.

Yabancı Yatırımcılardan 396 Milyon Dolarlık Hisse Alımı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Ekonomim