BIST Şirket Haberleri

Yabancı Yatırımcı, Hisse Senetlerinde 2 Haftadır Alım Tarafında

November 16, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Yabancı Yatırımcı, Hisse Senetlerinde 2 Haftadır Alım Tarafında

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından Haftalık Menkul Kıymet İstatistikleri yayımlandı.

🔹 Yabancı Yatırımcılar Ne Yaptı?

Geçtiğimiz haftaları incelediğimizde, yurt dışında yerleşik yatırımcıların 10 Kasım haftasında 7,3 milyon dolar değerinde hisse senedi aldığını görüyoruz. Bu alım, Borsa İstanbul’da 5 hafta süren bir satış dalgasının ardından gerçekleşen ikinci haftalık net alım. 

🔹 Devlet İç Borçlanma Senetleri ve Şirket Borçlanma Senetlerinde Artış

Yabancı yatırımcılar aynı haftada 131 milyon dolarlık Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) ve 4,2 milyon dolarlık Şirket Borçlanma Senedi (ŞBS) satın almışlar. Bu, piyasada yabancı ilgisinin sadece hisse senetleriyle sınırlı olmadığını gösteriyor.

🔹 Önceki Haftalar Nasıldı?

3 Kasım haftasında yabancı yatırımcılar 85,7 milyon dolarlık net alım yapmıştı. Ancak ondan önceki 5 haftada toplamda 523,7 milyon dolarlık net hisse senedi satışı gerçekleştirmişlerdi. 

🔹 Hisse Senedi Stoklarında Artış

 Yurt dışında yerleşik kişilerin hisse senedi stokları, 3 Kasım’dan 10 Kasım’a kadar, 28 milyar 838 milyon dolardan 29 milyar 177 milyon dolara yükseldi. Bu artış, yabancı yatırımcıların Türk hisse senetlerine olan ilgisinin arttığını gösteriyor.

🔹 DİBS ve ŞBS Stoklarındaki Artış

Aynı dönemde yabancıların DİBS stokları 1 milyar 86 milyon dolardan 1 milyar 206 milyon dolara, ŞBS stokları ise 56,7 milyon dolardan 60,7 milyon dolara çıktı.

Yabancı Yatırımcı, Hisse Senetlerinde 2 Haftadır Alım Tarafında

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: TCMB