Borsa Haberleri

XPeng Hisseleri Yükselişe Geçti!

September 27, 2022 • 2 dakika okuma süresi
XPeng Hisseleri Yükselişe Geçti!

Elektrikli araç üreticisi XPeng (XPEV)’in hisse senetleri, şirket CEO’sunun hisse satın almasının ardından 4,81%’lik bir artış kaydetti. 

Xpeng; hafta başında yaptığı açıklamada şirketin kurucu ortağı ve CEO’su Xiaopeng He’nin açık piyasada 2,2 milyon ADR, yani Amerikan depo makbuzu satın aldığını duyurdu. 

CEO Xiaopeng He, kendi holding şirketleri üzerinden neredeyse 350 milyon adet hisseye sahip. Bu nedenle yeni aldığı yaklaşık dört milyonluk hisse, aslında çok da büyük olmayan bir artış diyebiliriz. Yine de CEO He’nin bu adımıyla şirket, yatırımcıların güven oyunu kazandı. 

Hafta başı borsa işlemlerine girerken, XPeng ADR’leri geçen aya kıyasla yaklaşık 28% ve yılbaşından bu yana ise ortalama 73% oranında düşüş göstermişti.

XPeng hisse senetlerindeki bu düşüş, hisselerinin sektördeki rakiplerine kıyasla çok daha ucuz bir hisse konumuna getiriyor. XPeng hisseleri, 2023’ün tahmini satışlarına kıyasla yaklaşık 1,2 katıyla işlem görürken; NIO ve Li sırasıyla 1,8 ve 1,5 katı işlem görüyor.

Üç şirketin de henüz hiçbiri kalıcı bir kârlılık elde edebilmiş değil. Bu da satış bazlı değerleme çarpanlarını karşılaştırma için faydalı hale getiriyor. 

XPeng Hisseleri Yükselişe Geçti!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı