Borsa Haberleri

XPeng Çeyreklik Zarar Açıkladı, Hisse Geriledi

XPeng Çeyreklik Zarar Açıkladı, Hisse Geriledi
Google News Icon Takip Et

Xpeng (XPEV) hisseleri, Çinli elektrikli otomobil üreticisinin ikinci çeyrekte beklentilerin üzerinde bir açıklamasıyla açılış öncesinde 6%’nın üzerinde değer kaybetti.

Şirket, yılın ikinci çeyreğinde 384 milyon zarar açıkladı. Bu, geçen yılın aynı döneminde görülen 370 milyon zararın üzerinde bir rakamdı. Ayrıca şirket, halka arz olduğu Ağustos 2020’den bu yana görülen en kötü zararı yaşadı. 

Aynı dönemde XPeng’in gelirleri de 693,7 milyon dolarlık beklentiye paralel gelse de yıllık bazda 31% geriledi. 

Xpeng ayrıca brüt kâr marjının 2022’nin aynı dönemindeki 10,9%’a göre -3,9%’a gerilediğini söyledi.

Şirket, hissesinin 80%’den fazla değer kaybettiği zorlu bir 2022’nşn ardından bu yıl işleri düzeltmeye çalışıyor.

Xpeng, tüketici harcamalarının azaldığı zayıf bir Çin ekonomisinde faaliyet göstermenin zorluklarıyla da mücadele ediyor. Aynı zamanda Çin’de Nio (NIO) ve Li Auto (LI) gibi şirketlerin yanı sıra BYD (BYDDY) ve Tesla (TSLA) gibi devlerin kıyasıya rekabetiyle de karşı karşıya.

💪 Satışları Hâlâ Güçlü

Xpeng 2023’ün ikinci çeyreğinde 23.205 araç teslim ederek bir önceki çeyreğe göre 27%’lik bir artış kaydettiğini ve kendi tahminini aştığını açıklamıştı. Merkezi Guangzhou’da bulunan şirket temmuz ayında da bir önceki aya göre 28% artışla 11.008 araç teslim etti.

Bu, şirket için en azından teslimatlarda bir toparlanmanın erken işaretlerinin altını çizen, art arda altıncı teslimat artışı.

Xpeng, üçüncü çeyrekte araç teslimatlarının 39.000 ile 41.000 arasında olmasını beklediğini ve bunun da yıllık yaklaşık 31,9% ile 38,7%’lik bir artış anlamına geldiğini belirtti. Bu öngörü, aynı zamanda ikinci çeyrekte kaydedilen teslimatların da üzerinde bir rakam.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC