Borsa Haberleri

Xiaomi’nin Elektrikli Aracı Satışa Çıkıyor!

Xiaomi’nin Elektrikli Aracı Satışa Çıkıyor!
Google News Icon Takip Et

Xiaomi (XIACY) CEO’su, akıllı telefon üreticisinin bu hafta elektrikli araç siparişlerini almaya başlayacağını belirtti. Şirketin ilk elektrikli aracının yaklaşık 70 bin dolarlık bir fiyat etiketine sahip olabileceği söyleniyor.

Şirket, perşembe akşamı resmi fiyat aralığını açıklayacak ve SU7 olarak adlandırılan otomobili için de sipariş almaya başlayacak. CEO Lei Jun’un resmi Weibo hesabından yaptığı yorumlar, şirketin fiyat aralığının üst sınırını ilk kez teyit ettiğini gösterdi. 

Xiaomi’nin aralık ayında aracı tanıtması ve dünyanın ilk beş otomobil üreticisinden biri olmayı hedeflediğini açıklamasından bu yana Xiaomi’nin aracına yönelik beklentiler artıyor. 

Lei, SU7’yi Tesla (TSLA) araçlarından ve Porsche’un elektrikli araçlarından daha iyi hızlanma sağlayabilecek teknolojiye sahip bir araç olarak lanse etti.

Çin’deki Xiaomi mağazaları da bugün aracı sergilemeye başladı ve potansiyel müşteriler “okyanus mavisi” versiyonu yakından görmek için sıraya girdi. Ayrıca şirket “Xiaomi Car” uygulamasını da Çin uygulama mağazalarına yükledi.

SU7, biri tek şarjla 668 km’ye (415 mil) kadar sürüş menzili ve diğeri 800 km’ye kadar menzile sahip olmak üzere iki versiyonda sunulacak. Karşılaştırma yapmak gerekirse, Tesla’nın Model S’i 650 km’ye kadar bir menzile sahip.

Çin’in beşinci en büyük akıllı telefon üreticisi, akıllı telefonlara olan talebin durgunlaştığı bir dönemde elektrikli araçlara yönelmek istiyor ve bu planını ilk kez 2021 yılında dile getirmişti. 

Xiaomi, on yıl içinde otomobillere 10 milyar dolar yatırım yapma sözü verdi ve Çin’in elektrikli araç pazarında, arz bolluğuna katkıda bulunma konusunda isteksiz olan yetkililerden onay alan birkaç yeni oyuncudan biri oldu.

Şirketin araçları, devlete ait otomobil üreticisi BAIC Group’un bir birimi tarafından yıllık 200.000 araç kapasiteli Pekin’deki fabrikasında üretiliyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters