Borsa Haberleri

Xiaomi’nin Aracı Satışta: Tesla’nın Model 3’ünden Daha Ucuz

Mart 29, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Xiaomi’nin Aracı Satışta: Tesla’nın Model 3’ünden Daha Ucuz

Çin’in son derece rekabetçi elektrikli otomobil pazarında fiyat savaşlarının kızıştığı bir ortamda Çinli akıllı telefon şirketi Xiaomi (XIACY) ilk otomobilinin fiyatını duyurdu. Şirket yeni modeli, Tesla’nın (TSLA) Model 3’ünden çok daha ucuza satışa sundu.

Xiaomi CEO’su Lei Jun, SU7 isimli aracın standart versiyonunun ülkede 30 bin 408 dolar (215 bin 900 yuan) karşılığında satılacağını söyledi.

Tesla’nın en ucuz Model 3’ü Çin’de 34 bin dolardan (245.900 yuan) satılıyor. BYD’nin (BYDDY) Han sedanı 23 bin 500 dolar (169 bin 800 yuan), Nio’nun (NIO) ET5 modeli 41 bin 249 dolar (298 bin yuan), Xpeng’in (XPEV) P7 modeli ise 29 bin 54 dolardan (209 bin 900 yuan) başlıyor. 

Lei, SU7’nin standart versiyonunun, Xiaomi’nin Tesla’yı yakalamasının en az üç ile beş yıl alabileceğini söylediği iki husus dışında, özelliklerinin 90%’ından fazlasında Model 3’ü geçtiğini iddia etti. 

Ayrıca SU7’nin Model 3’ün 606 kilometresine karşılık 700 kilometrelik (yaklaşık 435 mil) minimum sürüş menziline sahip olduğunu söyledi. Şirket, satışların dün Pekin saatiyle 22:00’de başlamasından bu yana geçen 27 dakika içinde siparişlerin 50 bin aracı aştığını söyledi.

Lei, teslimatların nisan ayı sonuna kadar başlayacağını belirtti ve ayrıca Xiaomi’nin tüm “kilit” adımları tamamen otomatik olan otomobil fabrikasının her 76 saniyede bir SU7 üretebildiğini iddia etti. Fabrikanın tam olarak faaliyete geçip geçmediği henüz belli değil.

Bu haftanın başlarında Xiaomi CEO’su sosyal medyada SU7’nin “500 bin yuan’ın (69 bin 328 dolar) altındaki” en iyi sedan olacağını söyledi.

SU7, şirketlerin hayatta kalabilmek için bir dizi yeni model piyasaya sürdüğü ve fiyatları düşürdüğü Çin’de son derece rekabetçi bir pazara giriyor. Ülkede hâlihazırda rekabet güçlü seyrederken, Xiaomi gibi Çinli telekomünikasyon devi Huawei de geleneksel otomobil üreticileriyle ortaklık kurarak, özellikle de araçları genellikle Huawei akıllı telefon showroomlarında sergilenen Aito markasını piyasaya sürdü.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti