Borsa Haberleri

Xiaomi’nin Araç Satışları Tahminlerin 5 Katına Ulaştı

April 18, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Xiaomi’nin Araç Satışları Tahminlerin 5 Katına Ulaştı

Xiaomi CEO’su Lei Jun, Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi’nin (XIACY), SU7 isimli ilk elektrikli aracının satışlarının beklenenden 3-5 kat daha fazla olduğunu ve aracın standart versiyonlarını planlanandan önce alıcılara teslim etmeye başladığını açıkladı.

Xiaomi’nin kurucusu Lei, bu açıklamaları TikTok’un Çin’deki eşdeğeri olan Douyin’de 34 milyondan fazla izleyiciye ulaşan iki saatlik bir canlı yayın sırasında yaptı.

Xiaomi, Porsche’den stil ipuçları alan otomobilini geçen ayın sonlarında piyasaya sürdü ve dikkat çekici bir fiyat etiketi ile oldukça kalabalık olan Çin elektrikli araç pazarına girdi.

SU7’nin başlangıç modeli, Çin’de Tesla’nın (TSLA) Model 3’ünden 4 bin dolar daha ucuz olmak üzere 30 bin dolarlık bir fiyat etiketine sahip.

Şirket, 3 Nisan’da erken alıcılar için ek aksesuarlarla donatılmış “Founder’s Edition” adı verilen ve hâlihazırda ürettiği 5 bin araçlık sınırlı bir partiden bazı teslimatlara başladı. Bugün ise Pekin ve Shenzhen’de SU7’nin standart versiyonunun teslimatları başladı.

Lei, Xiaomi’nin standart versiyonunun teslimatlarını 12 gün öne çektiğini söyledi. Çevrimiçi kullanıcılar tarafından gelecekteki geliştirme planları sorulduğunda, Xiaomi’nin arazi araçları üretme planı olmadığını ve öncelikle SU7’ye odaklanacağını söyledi.

CEO, “Yazılıma gelince, en az ayda bir kez hızlı bir şekilde yinelenmesini istiyorum. Herhangi bir sorun varsa, mümkün olan en kısa sürede iyileştirilmelidir.” dedi.

Standart versiyonun yanı sıra, Xiaomi daha önce Max modellerinin teslimatına bu ay, Pro modellerinin teslimatına ise mayıs ayı sonunda başlamayı planladığını söylemişti.

Xiaomi’nin Araç Satışları Tahminlerin 5 Katına Ulaştı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters