Borsa Haberleri

Xiaomi Yeni Elektrikli Aracını Yüksek Fiyattan Satmaya Hazırlanıyor

Xiaomi Yeni Elektrikli Aracını Yüksek Fiyattan Satmaya Hazırlanıyor
Google News Icon Takip Et

Genel olarak daha uygun fiyatlı ürünler satmasıyla bilinen Xiaomi (XIACY), yeni elektrikli araçları için yüksek bir fiyat talep etmeye hazırlanıyor. Şirketin Grup Başkanı Weibing Lu; yaptığı açıklamada yaklaşık 20 milyon kullanıcıya sahip olduğunu ve bu yüzden de yeni araçlarını yüksek fiyatla sunacaklarını belirtti.

Bu durum, bir diğer köklü şirket BYD (BYDDY)‘nin bile fiyatları düşürdüğü bir pazarda, yatırımcılarda Porsche’ye rakip olarak tanıtılan bu elektrikli otomobilin ne kadar satılacağına dair şüpheleri artırdı.

Lu ayrıca; “Bunun premium segmentte bizim için iyi bir başlangıç noktası olduğunu düşünüyoruz çünkü Çin’de akıllı telefona dayalı olarak hâlihazırda 20 milyon premium kullanıcımız var. İlk satın almaların akıllı telefon kullanıcılarıyla çok örtüşeceğini düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Xiaomi, SU7 elektrikli otomobilini aralık ayının sonlarında Çin’de tanıttı ancak henüz belirli bir fiyat açıklamadı. Lu, resmi açıklamanın “çok yakında” geleceğini söyledi ve Çin’deki teslimatların ikinci çeyrekte başlayacağını belirtti.

Lu, Xiaomi’nin yaklaşımının ekosistem gelişimine ve 2020’de başlatılan ve o zamandan beri “çok iyi ilerleme kaydeden” akıllı telefon “premiumlaştırma” stratejisine dayandığını söyledi.

Bu arada Canalys’a göre Xiaomi, akıllı telefon sektöründe pazar lideri ve küresel sevkiyatlarda Apple (AAPL) ve Samsung’un ardından üçüncü sırada yer alıyor. Teknoloji pazarı analiz firmasından elde edilen veriler, Xiaomi’nin küresel pazarın yaklaşık 13%’üne sahip olduğunu ve 2023’te 146,4 milyon telefon satışı gerçekleştirdiğini gösteriyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC