Borsa Haberleri

Xiaomi Siparişleri 75 Bine Ulaştı, Haziranda 10 Bin Araç Teslim Edecek

April 25, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Xiaomi Siparişleri 75 Bine Ulaştı, Haziranda 10 Bin Araç Teslim Edecek

Xiaomi (XIACY) kurucusu Lei Jun, Çinli akıllı telefon üreticisinin 24 Nisan itibariyle sportif SU7 elektrikli sedanı için 75 bin 723 sipariş aldığını ve haziran ayında 10 binin üzerinde araç teslim etmeyi hedeflediğini söyledi.

Lei, Pekin otomobil fuarının ilk medya gününde düzenlenen bir etkinlikte yaptığı açıklamada, teslimat hedefinin bir elektrikli araç girişimi için rekor seviye olduğunu söyledi.

Alıcıların iade edilmeyen depozitoları tercih ettiği siparişleri ifade eden kilitli siparişler, Xiaomi’nin ilk otomobilinin mart ayı sonunda piyasaya sürülmesinin üzerinden bir aydan kısa bir süre geçti.

Lei bir yatırımcı konferansında yaptığı açıklamada, Xiaomi’nin 2024 yılında SU7 için 100 binden fazla teslimat hedeflediğini ve otomotiv işini önümüzdeki üç yıl boyunca “yüzde yüz” Çin pazarı odaklı tutmayı amaçladığını söyledi.

Şirket SU7’nin standart ve Max versiyonlarının teslimatını başlangıçta planlanandan 12 gün önceye, 18 Nisan’a çekti. İki modelin yanı sıra Xiaomi daha önce Pro modellerinin teslimatına mayıs ayı sonuna kadar başlamayı planladığını söylemişti.

Porsche’den stil ipuçları alan ve fiyatlandırma konusunda Tesla’nın (TSLA) Model 3’ünün altında kalan SU7’nin piyasaya sürülmesi, aracın lansmanından sonra benzer modellere sahip otomobil üreticilerinin fiyat indirimleri ve sübvansiyonlar açıklamasıyla dünyanın en büyük otomobil pazarında alevlenen fiyat savaşına adeta yakıt ekledi.

Xiaomi Siparişleri 75 Bine Ulaştı, Haziranda 10 Bin Araç Teslim Edecek

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters