Borsa Haberleri

Xiaomi, Elektrikli Araçların Teslimatına Başlıyor

March 12, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Xiaomi, Elektrikli Araçların Teslimatına Başlıyor

Çinli akıllı telefon devlerinden Xiaomi (XIACY), ilk elektrikli aracı SU7’nin teslimatlarına bu ay başlayacağını duyurdu.

Çin’in en büyük beşinci akıllı telefon üreticisi, Weibo’da yaptığı bir paylaşımda 29 şehirdeki 59 mağazanın sipariş almaya başlayacağını belirtti. Modelin etiket fiyatının açıklanmasının beklendiği 28 Mart tarihinde de bir lansman etkinliği planlanıyor.

Hâlihazırda rekabetin çetin olduğu bir pazar olan Çin’de elektrikli araç satışları, ocak-şubat aylarında 18% artarak 2023’ün tamamı için öngörülen 21%’lik büyümenin hafif altında seyretti. 

Bu yıl, zayıflayan iç talep görünümünde tüketicileri cezbetmek için pazar lideri BYD (BYDDY) öncülüğünde şirketler, elektrikli araç fiyatlarında daha sert fiyat indirimleri uygulamaya başladı.

Aralık ayında Speed Ultra 7 (SU7) sedanın tanıtımında CEO Lei Jun, Xiaomi’nin dünyanın ilk beş otomobil üreticisinden biri olmayı planladığını söylemişti.

Lei’nin tanıttığı SU7, Tesla (TSLA) ve Porsche’un elektrikli araçlarından daha yüksek ivmelenme hızları sunabilen “süper elektrikli motor” teknolojisine sahip.

Analistler, aracın Xiaomi’nin popüler telefonları ve diğer elektronik cihazlarıyla paylaşılan işletim sisteminin şirketin mevcut müşterilerine hitap edeceğini düşünüyor.

Xiaomi, akıllı telefonlara olan talebin durgunlaştığı bir dönemde ana faaliyet alanının ötesine geçerek elektrikli araçlara yönelmek istiyor. Şirket, bu planını ilk kez 2021 yılında dile getirmişti.

Şirketin araçları, devlete ait otomobil üreticisi BAIC Group’un bir birimi tarafından Pekin’de yıllık 200 bin araç kapasiteli bir fabrikada üretilecek.

Xiaomi, Elektrikli Araçların Teslimatına Başlıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters