Borsa Haberleri

Xiaomi, Elektrikli Araç Teslimat Hedefini 120 Bine Taşıdı

May 23, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Xiaomi, Elektrikli Araç Teslimat Hedefini 120 Bine Taşıdı

Çinli Xiaomi (XIACY) bu yıl için 100 bin olan elektrikli araç teslimatı hedefini 120 bine taşıyarak, elektrikli araçlarına yönelik artan talebi karşılamak için çift vardiya üretim uygulayacağını söyledi.

Xiaomi bu açıklamayı, şirketin pazardaki toparlanmanın ortasında güçlü akıllı telefon satışlarının etkisiyle ilk çeyrek gelirinde yıllık bazda 27%’lik bir artış bildirdiği bilançosunda yaptı.

Xiaomi, SU7 isimli elektrikli aracını nisan ayı başında müşterilerine teslim etmeye başlayarak CEO Lei Jun’un hayalini gerçekleştirdi ve şirketin akıllı telefonlardan uzaklaşma stratejisinin bir parçası olarak elektrikli araç işine girmek için yıllarca süren çabaları sonuçlandırdı.

Xiaomi Başkanı Lu Weibing söz konusu bilanço görüşmesinde, aylık teslimatların 10 bin adedi aşmasını sağlamak için önümüzdeki aydan itibaren çift vardiyalı üretimin başlayacağını söyledi. Lu, SU7’ye olan talebin güçlü olduğunu ve geçen ayın sonu itibariyle kümülatif siparişlerin 88 bin 63 araca ulaştığını söyledi.

LSEG’e göre bu yılın ilk üç ayında Xiaomi’nin geliri, analistlerin tahmin ettiği 10,1 milyar dolara kıyasla 10,4 milyar dolara (75,5 milyar yuan) yükseldi. Düzeltilmiş net kâr da 895 milyon dolarla konsensüs 681 milyon dolarlık beklentisini geride bıraktı. 

Xiaomi, Elektrikli Araç Teslimat Hedefini 120 Bine Taşıdı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters