Borsa Haberleri

xAI, Oracle Görüşmelerini Sonlandırdı

xAI, Oracle Görüşmelerini Sonlandırdı
Google News Icon Takip Et

Elon Musk’ın yapay zekâ şirketi xAI, Oracle (ORCL) ile potansiyel bir sunucu anlaşmasıyla ilgili gerçekleştirdiği görüşmeleri sonlandırdı. 

The Information’a göre Oracle ve xAI, Musk’ın yapay zekâ şirketinin Oracle’dan özel Nvidia (NVDA) çiplerini kiraladığı mevcut düzenlemenin genişletilmesiyle ilgili görüşmeleri durdurdu. 

Görüşmelere katılan birkaç kişiye atıfta bulunan haber, xAI’ın artık kendi veri merkezini kurmak amacıyla çip satın almayı planladığını belirtti. Musk, X’te yaptığı bir paylaşımda da haberi doğruladı:

xAI, Oracle’dan 24k H100 çipini kiraladı ve Grok 2 bu çiplerle eğitildi. xAI, 100k H100 sistemini en hızlı şekilde tamamlamak için kendi başına inşa ediyor. Eğitime bu ayın sonlarında başlamayı hedefliyoruz. Bu, dünyadaki en güçlü eğitim kümesi olacak.”

Oracle Başkanı Larry Ellison, eylül ayında şirketin xAI’a yapay zekâ modellerini eğitmek için bulut altyapısı sağlama konusunda bir anlaşma üzerinde çalıştığını söylemişti. 

The Information daha önce iki şirket arasındaki potansiyel 10 milyar dolarlık anlaşmanın, xAI’ı Oracle’ın en büyük müşterilerinden biri yapacağını bildirmişti. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Benzinga