Borsa Haberleri

Washington’dan GlobalFoundries’e 1,5 Milyar Dolar Teşvik

Washington’dan GlobalFoundries’e 1,5 Milyar Dolar Teşvik
Google News Icon Takip Et

ABD hükümeti, yerel tedarik zincirlerini güçlendirmek amacıyla yarı iletken üretimini genişletmek için GlobalFoundries’e (GFS) 1,5 milyar dolar teşvik verecek. 

Başkan Joe Biden yönetiminin yaptığı açıklamaya göre Ticaret Bakanlığı ile yapılan ön anlaşmaya göre, dünyanın en büyük üçüncü sözleşmeli yarı iletken üreticisi GlobalFoundries, New York’un Malta bölgesinde yeni bir yarı iletken üretim tesisi inşa edecek ve Vermont’un Burlington bölgesindeki mevcut operasyonlarını genişletecek.

Hibeye 1,6 milyar dolarlık bir kredi eşlik edecek ve finansmanın iki eyalette toplam 12,5 milyar dolarlık potansiyel yatırım yaratması bekleniyor.

ABD’nin CHIPS ve Bilim Yasası kapsamında finanse edilen projelerin on yıl içinde 10 binden fazla istihdam yaratacağını belirten Biden yönetimi yetkilileri, pozisyonların adil ücretler ödeyeceğini ve çocuk bakımı gibi avantajlar sunacağını da sözlerine ekledi.

Ticaret Bakanı Gina Raimondo gazetecilere yaptığı açıklamada “GlobalFoundries’in bu yeni tesislerde üreteceği çipler ulusal güvenliğimiz için temel çiplerdir.” ifadelerini kullandı.

Yetkililer, bir tırnak kadar küçük olan bu çiplerin uydu ve uzay iletişiminde ve savunma sanayinde; ayrıca otomobillerde ve elektrikli araçlarda kör nokta tespiti ve çarpışma uyarıları gibi günlük uygulamaların yanı sıra WiFi ve hücresel bağlantılarda da kullanıldığını söyledi.

Raimondo, bunun hükümetin üçüncü CHIPS duyurusu olduğunu ve bakanlığının önümüzdeki aylarda hükümetin yarı iletken üretimini artırmaya yönelik 39 milyar dolarlık programından birkaç finansman teşviği daha vermeyi planladığını söyledi.

Daha yeni başlıyoruz.” diyen Raimondo, Malta tesisinin genişletilmesinin General Motors (GM) gibi otomobil tedarikçileri ve üreticileri için istikrarlı bir çip tedariki sağlayacağını da sözlerine ekledi.

GlobalFoundries ve GM 9 Şubat’ta, otomobil üreticisinin COVID-19 salgını sırasında milyonlarca otomobilin üretilmesini engelleyen ve fabrikayı durduran çip kıtlığından kaçınmasına yardımcı olacak ABD yapımı işlemcileri güvence altına alması için uzun vadeli bir anlaşma yaptığını duyurdu.

Pazar günü anlaşmayla ilgili bir yaptığı açıklamada Raimondo, “Bugünkü duyuru bunun bir daha yaşanmamasını sağlayacak.” dedi ve Malta’daki yeni tesisin şu anda ABD’nin hiçbir yerinde üretilmeyen yüksek değerli çipler üreteceğini söyledi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters