Borsa Yorumları

Warren Buffett’ın Tavsiyeleri ve 2022 Yılında Seçtiği Hisse!

October 21, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Warren Buffett’ın Tavsiyeleri ve 2022 Yılında Seçtiği Hisse!

“Yüksek performans” ve “hisse senedi” kavramları bu yıl aynı cümle içinde pek kullanılmamış olabilir. Fakat 2022 yılında majör endekslerdeki çift haneli zararların yanında, Buffet’ın yatırım yaptığı ve dikkate değer kazançlar sağlayan hisseler de yok değil. 

Fiyat performanslarına baktığımızda, özellikle hisselerden birinin üç haneli bir kazanç oranı yakaladığını görüyoruz. Yine de uzmanlar bunun uzun ömürlü olabileceğine ikna olmuş değiller ve bunun yerine diğer yatırım alternatiflerinin de dikkate alınması gerektiğini düşünüyorlar.

Houston, Texas merkezli hidrokarbon arama şirketi Occidental Petroleum (OXY), yıl başından bu yana 136% yükseliş kaydetti. Ünlü yatırımcı Warren Buffett bu fırsatı görerek, ABD Sermaye Piyasası Kurulu’nun 28 Eylül tarihli kaydına göre bu şirketin 5,99 milyon adet hissesini kendi portföyüne ekledi. Buffett’ın yatırım şirketi Berkshire Hathaway temmuz ayından bu yana 20 milyonun üzerinde hisse satın aldı.

Peki, bunun benzer petrol hisseleri 2022 yılında neden böylesine sektör üstü bir performans gösteriyor? Öncelikle, yılın ilk yarısının neredeyse tamamında ham petrol varil fiyatı 100 dolar civarındaydı. Petrol fiyatları yönünü son dönemde aşağıya çevirmiş olmasına ve hatta Bloomberg verilerine göre 17 Ekim itibarıyla varil başına 86 dolar seviyesine gerilemesine rağmen; doğalgaz, resmi verilere göre bir milyon BTU başına 7,88 dolara varan fiyatıyla yıl boyunca genel olarak yukarı yönlü bir seyir izledi. Bu rakam geçen yılın bu dönemine kıyasla yaklaşık 2 dolar daha düşük.

Bu fırsatı değerlendirmeye hazır mısınız? Uzmanlar dikkatli olmanızı öneriyor!

NerdWallet yatırım sözcüsü Andy Rosen, Buffet’in portföyünü taklit ederek buna benzer çılgın kazançlar elde etmeyi hayal eden yatırımcılara hayati derecede önemli bir uyarı yapıyor. “Yıl boyunca büyük kâr getiren bir hisse ancak o yılın başında yatırım yapmanız kaydıyla size kazanç sağlayabiliyor. Şimdi yatırım yapmanız size yine de kâr getireceği anlamına gelmez” şeklinde konuşan Rosen, Buffet’in seçtiği hisselere yatırım yapmanın büyük riskleri de beraberinde getirebileceğini de vurguluyor. “Yatırım yapmayı düşündüğünüz hisseler için güneşli günlerin devam edip etmeyeceğini kendiniz analiz etmelisiniz.”

Buffett bundan birkaç yıl önce, “Bana göre birçok insan için yapabilecekleri en iyi şey S&P 500 endeks fonu satın almaktır” demişti. Ayrıca Buffet uzun vadeli yatırımlara da inanan bir kişi; en azından yatırımcıların çoğu böyle düşünüyor. “Eğer bir hisse senedini 10 yıl boyunca elinizde tutmaya niyetli değilseniz, o zaman 10 dakika bile tutmayı düşünmeyin” diyor.

Ama şayet Buffet’ın yatırım yaptığı bir hisseden alım yapmayı düşünüyorsanız, işte size Buffett’tan bazı tavsiyeler: 

Berkshire Hathaway’in 2020 yılı genel kurul toplantısında bir konuşma yapan Buffett, Birçok insanın tek bir hisseye yatırım yapacak pozisyonda olduğunu düşünmüyorum. Belki bunu yapabilecek az sayıda insan vardır; fakat tüm faktörleri göz önünde bulundurduğumuzda, bana göre insanların Amerikan endekslerinden birine yatırım yapmaları ve bu yatırımı unutmaları en doğrusu olur.

Warren Buffett’ın Tavsiyeleri ve 2022 Yılında Seçtiği Hisse!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı