Borsa Haberleri

Warren Buffett, OXY Almaya Devam Ediyor

July 19, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Warren Buffett, OXY Almaya Devam Ediyor

Berkshire Hathaway CEO’su Warren Buffett, Occidental Petroleum (OXY) hisselerine yenisini ekledi ve 100 milyon doları aşan bir alım gerçekleştirdi. Son alımın ardından petrol şirketinin hisselerinin 19,4%’ünü elinde tutan Berkshire, 20%’lik bir paya yönelmiş olarak görünüyor. Berkshire Hathaway’in şirketin 80%’lik hissesini veya daha fazlasını da alabileceği yönündeki spekülasyonlar yeniden gündeme geldi. OXY hisseleri için nadiren 60 doların üzerinde ödeme yapan şirketin bugüne kadar yaptığı alımları ortalama 54 dolar seviyesinden gerçekleştirdiği biliniyor. Pazartesi günü Occidental hisseleri 1,34 dolar artarak 60,5 dolara yükseldi. 

Berkshire Occidental’ın 20%’lik Hisse Payına Yönelmiş Görünüyor

Berkshire Hathaway, mart ayında satın almaya başladığı OXY hisselerine geçtiğimiz perşembe ve cuma günü yenilerini ekledi. 100 milyon doları aşan bir satın alım gerçekleştirerek Enerji şirketindeki oranını %19,4 seviyesine çıkardı ve OXY hisselerinin 20%’lik payına doğru yöneldi. Berkshire, şirketin %20’sini elinde tutması durumunda yıllık kazancını 2 milyar dolar artırabilir. Ayrıca şirket, %8 temettü oranı olan 10 milyar dolarlık bir Ocidental imtiyaz senedine de sahip. Bugüne kadar yapılan OXY alımları hisse başına 60 doların altında gerçekleştirildi. Barron’s hesaplamasına göre ortalama 54 dolar seviyesinden alımlar yapıldı. 

Buffett Enerji Şirketini Tamamen Satın Alabilir

Warren Buffett, mart ayında başladığı OXY alımlarına bugüne kadar istikrarlı bir şekilde eklemeler yaptı. Son olarak perşembe ve cuma günü yapılan hisse alımlarının ardından Berkshire’ın Occidental şirketini tamamen satın alabileceği yönündeki spekülasyonlar yeniden ortaya atıldı. Hâlihazırda enerji devinin 10%’undan fazlasını elinde bulunduran Berkshire, şirketin geriye kalan payını hisse başına 80 dolar seviyesinden toplamda yaklaşık 60 milyar dolara satın alabilir. Şirketin yeni hisse alım ve satım süreçlerini takip eden iki gün içinde SEC (ABD Menkul Kıymetler Borsası)’e başvurması gerekiyor. 

Warren Buffett, OXY Almaya Devam Ediyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı