Borsa Haberleri

Warren Buffett, Occidental Almaya Devam Ediyor!

June 23, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Warren Buffett, Occidental Almaya Devam Ediyor!

Milyarder Warren Buffett, mevcut Occidental hisselerine bir yenisini ekledi. Buffet’ın holdingi Berkshire Hathaway, geçen hafta içinde 9,6 milyon değerinde Occidental Petroleum (OXY) hissesi aldı ve böylece hissedeki toplam varlığını 16,3% seviyesine yükseltti.

Berkshire, Mayıs ayından itibaren 20% düşen ancak daha sonra daha fazla artış gören çarşamba kapanış fiyatına göre 8,52 milyar değerinde OXY hissesine sahip. Dünyanın ikinci büyük holdingi olan Berkshire Hathaway (BRK.B), Occidental petrol şirketinin en fazla paya ve satın alma opsiyonuna sahip hissedarı olma rolüne devam ediyor. 

Berkshire Hathaway OXY Alımlarına Devam Ediyor

Warren Buffett’ın Berkshire Hathaway’i, Occidental Petroleum hisselerini artırmaya devam ediyor. Holding kısa süre önce mevcut hisselerine 9,6 milyon değerinde yenisini ekledi ve bu satın alma sonucunda OXY hisselerindeki lider konumunu korumaya devam etti. Berkshire, Occidental’ın en büyük hissedarı olarak 83,9 milyon değerinde satın alma opsiyonunu elinde bulunduruyor. Bu opsiyonu kullanması durumunda OXY hisselerinin oranını %25 seviyesine çıkaracak. Önemli bir bilanço riski taşıyan Occidental şirketinin 60% borç artı imtiyaz hisse oranı bulunuyor. Analist Dilantha De Silva’ya göre Buffett’ın emsallerine göre risk taşıyan Occidental şirketini satın alma ihtimali son derece düşük görünüyor. 

Berkshire Neden Petrole Yatırım Yapıyor?

Berkshire Hathaway son zamanlarda petrol hissesi yatırımlarıyla gündeme geldi. Kısa süre önce 5 milyar dolar değerindeki OXY hisselerini açıklayan holding, geçen hafta içinde yeni alımlar yaptı. Warren Buffetı’ın artan makro ekonomik risklerden dolayı hisse satın alma işlemlerini artırdığı konuşuyordu. Reuters’a göre holdingin artan petrol yatırımlarının temelinde Rusya-Ukrayna arasındaki savaş yatıyor. Analistlere göre holding, savaş sonrasında yükselen petrol fiyatlarından yararlanmak için hisse satın alımlarını artırdı.