Borsa Haberleri

Warren Buffett, Yeni Hisse Alımları Yaptı!

May 17, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Warren Buffett, Yeni Hisse Alımları Yaptı!

Warren Buffett’in Berkshire Hathaway (BRK.A, BRK.B)’i,  ilk çeyrekte hisse senedi portföyünde birkaç değişiklik yaptığını belirten bir rapor yayımlandı. Citigroup’a büyük ölçüde hisse eklemesi de bu değişikliklerden sayılabilir.

Bu rapor şirketin, mart ayı sonu itibarıyla 2,95 milyar dolarlık bir hisse oluşturmak için Citigroup’un 55 milyondan fazla hissesini satın aldığını da açığa çıkardı.

Uzun vadeli değer yatırımcısının satın aldığı bir diğer finansal isim ise bu yıl 18%’den fazla değer kaybeden Ally Financial (ALLY) oldu. Ally Financial hissesi mart sonunda yaklaşık 400 milyon dolar değerindeydi.

“Omaha Kahini” lakabıyla tanınan Warren Buffett, geçtiğimiz çeyrekte belirtilen hisselerin dışında kimya şirketi Celanese’i (1,1 milyar dolar), sigorta şirketi Markel (MKL)’i (620 milyon dolar), sağlık kuruluşu McKesson (MCK)’ı (yaklaşık 900 milyon dolar) ve medya şirketi Paramount Global (PARA)’i (2,6 milyar dolar) ile satın alarak hisse portföyünü genişletmeyi başardı.

Daha önce de Berkshire’ın gelir raporunda, şirketin ilk çeyrekte Chevron (CVX) hissesine önemli ölçüde ekleme yaptığı ve mart sonunda Chevron’dan 25,9 milyar dolarlık bir hisseye sahip olduğu açıklanmıştı. Ayrıca Buffett’in Occidental (OXY) yatırımını artırdığı da biliniyor.

Bu arada, Buffett’ın, geçen çeyrekte hisselerindeki üç günlük düşüşün ardından 600 milyon dolarlık Apple hissesi aldığı da biliniyor. Apple, Mart ayı sonunda 159,1 milyar dolarlık değerle şirketin en büyük tek hissesi ve öz sermaye portföyünün yaklaşık 40%’ını oluşturuyor.

Artan enflasyon, jeopolitik riskler ve yükselen oranlar karşısında önemli ölçüde gerileyen bir piyasada değeri ile uğraşmak zorunda kalması Buffett’ın son zamanlarda bir satın alma çılgınlığı yaşamasına neden oldu. Bir diğer ifade ile, Warren Buffett’ın bu kadar fazla satın alma işlemi gerçekleştirmesinin nedeni makro ekonomik koşulların yarattığı endişe ve baskı.

Şirketin durumu daha detaylı incelendiğinde, Berkshire’ın 2021 yılının sonunda 8 milyar dolardan fazla olan Verizon hissesinin neredeyse tamamını sattığı anlaşılıyor. Şirket, geçen yıl tüm ilişkisini kestikten sonra Wells Fargo’daki açığa satış pozisyonlarından da çıktı.

Warren Buffett, Yeni Hisse Alımları Yaptı!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı