Apple Haberleri

Warren Buffett Apple’ı Neden Bu Kadar Seviyor?

May 11, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Warren Buffett Apple’ı Neden Bu Kadar Seviyor?

Apple (AAPL), milyarder yatırım gurusu Warren Buffett’ın favorisi olmaya devam ediyor. Peki neden?

Buffett’ın Berkshire Hathaway’in (BRKA) sahip olduğu Apple hisseleri değeri bu yıl 40% artışla 158 milyar dolara yükseldi. Yani Apple hisseleri, Berkshire’ın 720 milyar dolarlık piyasa değerinin 22%’sini oluşturuyor. 

Berkshire, 2016 ve 2018 aralığında Apple’ın 5,4%’üne sahip olabilmek için 36 milyar dolar harcadı. Buffett’ın ilk savı, Apple’ın kendi portföyünün boyutuna göre pek de dev bir yer kaplamaması. 

Buffett, “Apple, Berkshire portföyünün 35%’ini oluşturmuyor. Berkshire’ın portföyü demiryolundan enerjiye birçok sektör barındırıyor.” diyor.

🍎 Diğer bir deyişle, Buffett Apple’ı yalnızca Berkshire’ın değerli yatırımlarından biri olarak görüyor. Ancak bu yatırımlar arasında Buffett’ın gözdesi Apple olmaya devam ediyor çünkü Buffett, “Diğer tüm yatırımlarımızdan daha iyi. Demiryolu şirketlerimiz de çok iyi ancak Apple kadar değil.” yorumunu yapıyor. 

Buffett’a göre Apple’ın bir diğer avantajı da hisse geri alımları. Apple’ın 2018’den bu yana yaptığı hisse geri alımları Berkshire’ın şirketteki payını 2018’deki 5,4%’ten bugün 5,8%’e taşıdı. Yani Buffett, hiç para harcamadan Apple’dan kazanmaya devam etti. 

Warren Buffett Apple’ı Neden Bu Kadar Seviyor?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Markets Insider