Borsa Haberleri

Warner Bros ve Paramount Güçlerini Birleştirecek Mi?

Warner Bros ve Paramount Güçlerini Birleştirecek Mi?
Google News Icon Takip Et

Hollywood’un ve kablolu televizyon ağlarının en büyük markalarını bir araya getirecek bir hamle ile, Warner Bros Discover (WBD) ve Paramount (PARA) olası bir birleşme anlaşmasını değerlendiriyor. 

The Wall Street Journal’ın konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberine göre Warner Bros CEO’su David Zaslav ve Paramount CEO’su Bob Bakish, henüz iki şirket arasında resmi bir görüşme olmasa da iki medya devinin güçlerini birleştirmesini masaya yatırdı. 

Kaynaklara göre Zaslav Paramount ile Max hizmetine daha fazla program sağlayacak ve ABD Ulusal Futbol Ligi haklarını verebilecek bir anlaşmayı Warner kapsamına gizli tutmuyordu. 

Warner; CNN, TNT, HBO ve HGTV gibi kablolu televizyon ağlarının yanı sıra Max streaming hizmetinin sahibi. Rakibi Paramount da MTV, Nickelodeon ve Comedy Central gibi kanalların yanı sıra CBC yayın ağını ve Paramount+ streaming hizmetini işletiyor. 

Hem Warner hem de Paramount’un iddialı anlaşmalar yaptığı geçtiğimiz on yılda medya ve eğlence sektörü bir konsolidasyon dalgasıyla boğuştu. 

Sektör liderleri uzun bir süredir ölçeklenme ihtiyacını gündeme taşıyor; kablolu sistemlerdeki kanalları için yüksek ücretler talep edebilecek ve Netflix (NFLX), Google’ın (GOOGL) Youtube’u, Amazon (AMZN) ve Apple’ın (AAPL) streaming hizmetleriyle yarışabilecek kadar büyük olmak istiyorlar. 

Ama Paramount satın alımı Zaslav için zorlu bir süreç olabilir. Warner Bros’un 2021 yılında Discovery anlaşmasının ardından hâlâ yüklü miktarda borcu var. Ancak CEO için Paramount gibi büyük bir anlaşmanın peşine düşmek, satın alım yoluyla büyüme stratejisine uyumlu. 

Tabii bir de Washington’ın Başkan Joe Biden yönetiminde birleşme ve satın alma ortamındaki gerilimler göz önüne alındığında ikili arasında olası bir birleşme anlaşmasının çeşitli düzenleyici engellerle karşılaşması oldukça muhtemel. 

TD Cowen analisti Doug Creutz, “Sektör konsolidasyonlarıyla mücadele kapsamında şimdiye kadar oldukça agresif olan ABD Adalet Bakanlığı ve Federal Ticaret Komisyonu’nun bu anlaşmaya onay vereceğinden oldukça şüpheliyiz.” yorumunu yapıyor. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Wall Street Journal