Borsa Haberleri

Warner Bros Beklentileri Kaçırdı, Hisse Düştü

Şubat 23, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Warner Bros Beklentileri Kaçırdı, Hisse Düştü

Medya devi Warner Bros Discovery (WBD), 2023’te Max yayın hizmetinden ilk kez para kazansa da geçen yılın son çeyreğinde gelir ve kâr beklentilerini kaçırdı. Hisse, 12% değer kaybetti. 

31 Aralık’ta sona eren çeyrek dönemde şirketin 10,28 milyar dolar olan gelirleri, 10,35 milyar dolarlık konsensüsün altında kaldı. Öte yandan bu dönemde net zarar, 2022’nin aynı çeyreğindeki 2,1 milyar dolardan 400 milyon dolar veya hisse başına 0,16 dolar oldu. Yıllık bazda zarar azalsa da analistlerin 0,7 dolarlık beklentisinin oldukça üzerinde geldi.

Warner Bros Discovery dördüncü çeyrekte 3,31 milyar dolar serbest nakit akışı yarattı ve 2023 yılını bir önceki yıla göre 86% artışla 6,16 milyar dolar serbest nakit akışıyla tamamladı. 

CEO David Zaslav, serbest nakit akışını artırmaya ve şirketin borcunu azaltmaya öncelik verdiğini söylerken, Warner Bros Discovery bu çeyrekte 1,2 milyar dolar ve 2023’e kadar olan dönemde 5,4 milyar dolar borç ödedi. Şirketin hâlâ 44,2 milyar dolar brüt borcu bulunuyor.

Şirketin amiral gemisi abonelik yayın hizmeti Max, 2023’ü kârlı kapattı ve tüm yıl boyunca düzeltilmiş FAVÖK’ü 103 milyon dolar oldu.

Zaslav, WarnerMedia ve Discovery’nin 2022’de birleşmesinden bu yana yayın hizmeti için yapılan içerik harcamalarını önemli ölçüde azalttı. CEO’nun çabaları, Max’in eski medya rakipleri Disney (DIS), Comcast (CMCSA) ve Paramount Global’ın (PARA) yayın bölümlerinden önce karlılığa ulaşmasına yardımcı oldu.

Dördüncü çeyrek düzeltilmiş FAVÖK, Screen Actors Guild-American Federation of Television and Radio Artists’in grevleri nedeniyle stüdyo gelirlerinin azalması nedeniyle, döviz kurunun etkisi hariç tutulduğunda, bir yıl öncesine göre 5% düşüşle 2,5 milyar dolar oldu.

Stüdyo gelirleri bu çeyrekte 17% düşüşle 3,17 milyar dolara geriledi. Birimin düzeltilmiş FAVÖK’ü ise 29% kayıpla 543 milyon dolara düştü. 

Kablolu TV aboneliklerindeki düşüşler göz önüne alındığında, Warner Bros Discovery bu ayın başlarında Disney ve Fox (FOX) ile ortak bir girişim başlatarak spor programlarına odaklanan daha küçük ve daha ucuz bir lineer ağ paketi sunmayı planladığını duyurdu.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Warner Bros Discovery 

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti