Borsa Haberleri

Walmart Yılın Geri Kalanına Yönelik Beklentilerini Yükseltti

Ağustos 17, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Walmart Yılın Geri Kalanına Yönelik Beklentilerini Yükseltti

Bilançosunda satış ve kâr beklentilerini aşan Walmart (WMT) 2023 tahminlerini yükseltti.

Şirket 31 Temmuz’da sona eren çeyreklik dönemde 1,71 dolarlık hisse başına kâr (EPS) ve 160,27 milyar dolarlık analist beklentilerini aşarak 1,84 dolar EPS ve 161,63 milyar dolar gelir açıkladı. 

Walmart’ın bu dönemde net kârı, bir yıl önceki 5,15 milyar dolar ya da hisse başına 1,88 dolara kıyasla yaklaşık 33% artışla 7,89 milyar dolara ya da hisse başına 2,92 dolara yükseldi. 

Walmart ABD’deki zincir mağaza satışları ikinci çeyrekte bir önceki yıla kıyasla yakıt hariç 6,4% arttı.

Tahminlerin üzerinde gelen güçlü bilançosunun ardından perakende devi, 2023 mali yılının tamamında konsolide net satışların yaklaşık 4% ile 4,5% aralığında artmasını beklediğini açıkladı. 

Yıl için düzeltilmiş EPS’in 6,36-6,46 dolar aralığında gelmesini bekleyen şirket, daha önceki beklenti açıklamasında konsolide net satışların 3,5% ve düzeltilmiş EPS’in 6,10-6,20 dolar arasında artmasını bekliyordu.

Şirket CFO’su John David Rainey, Walmart’ın bu çeyrekte elektronik ve ev eşyaları gibi yüksek fiyatlı ve isteğe bağlı ürünlerin satışlarında “ılımlı bir iyileşme” gördüğünü söyledi.

Rainey, “Bu durum Walmart için değer teklifinin düşük fiyat ya da değerden çok daha fazlası olduğunu gösteriyor. Bugün artık kolaylık söz konusu. Dolayısıyla bu konuya ve işimizin bu kısmının her iki yönüne de yoğun bir şekilde eğiliyoruz.” diyor. 

Walmart, Target (TGT) gibi daha düşük satışlarla mücadele eden diğer perakendecilerden ayrılıyor. Şirket, ülkenin en büyük perakendecisi olarak daha fazla günlük temel gıda maddesi sattığı için müşterilerin değişen zevklerinden ve yüksek enflasyon gibi ekonomik faktörlere tepkilerinden daha izole bir konumda. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti