Bültenler

Walmart Yıl Sonu Hedeflerine Dair Beklentilerini Yükseltti

August 18, 2021 • 2 dakika okuma süresi
Walmart Yıl Sonu Hedeflerine Dair Beklentilerini Yükseltti

2. çeyrekte 141 milyar dolarlık gelir açıklayan Walmart (WMT), Delta varyantı vakalarındaki yükselişe rağmen 2021 yılına ilişkin hedefledikleri gelir seviyesini revize ederek yükseltti.

Okula dönüş sezonunun başlamasıyla birlikte satışlarını hızlandıran perakende devi şirket, delta varyantı ve artan vaka sayılarının tüketici güveni üzerindeki negatif etkilerine rağmen son üç ay içerisinde ikinci kez olmak üzere yıllık hedefini revize etti.

Yiyecek ve içecek ürünlerinde kazandıkları pazar payı ve seyahat ürünlerine yönelik talebin toparlanması da şirketin gelirlerini arttıran en önemli unsurlar arasında yer alıyor.

Diğer taraftan, son aylarda perakende sektöründeki satışlar tüketicilerin seyahat ve eğlence gibi perakende satışları içerisinde yer almayan alanlarda daha fazla harcama yapmalarıyla beraber geri çekilmeye başladı. Bunun temel nedenleri arasında;

  • Bu yılın başlarında dağıtılan teşvik çeklerinin etkisinin azalması

  • Tüketici ürünlerindeki enflasyonun yükselmesi

  • Koronavirüs kısıtlamalarının kaldırılması gibi nedenler yer alıyor.

Walmart hissesinde 1 aylık değişimWalmart hissesinde 1 aylık değişim

👀Nasıl Etkiledi?
Son bir ayda %6,99 yükselen Walmart, 17 Ağustos piyasa kapanışı ile birlikte günü 150,70 dolar seviyesinde tamamladı.

2. çeyrek sonuçları: Şirket dün piyasaların kapanmasıyla birlikte 137 milyar dolarlık gelir beklentisi karşısında, 141 milyar dolar açıklayarak beklentilerin üzerine çıktı.

Toplam net kârın, toplam hisse adedine bölünmesiyle hesaplanan “Hisse Başına Kâr” (EPS) ise 1,57 dolar beklentisinin üzerinde 1,78 dolar olarak açıklandı.

🏃Bir Adım Gerisi
2020 yılında pandeminin de etkisiyle beraber hızlı teslimat sistemine olan talep artışı, şirketin online satışlarını %97 büyüterek tarihindeki en yüksek büyüme oranına ulaşmasını sağladı.
Diğer taraftan, Walmart’ın 2021’de açıkladığı ilk çeyrek sonuçlarıyla birlikte şirketin online büyüme oranı %37’den %6’ya düşerek oldukça dramatik bir gerileme yaşadı.