Borsa Haberleri

Walmart Wall Street Beklentilerini Aştı, Vizio’yu Satın Aldı

Şubat 20, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Walmart Wall Street Beklentilerini Aştı, Vizio’yu Satın Aldı

Perakende devi Walmart (WMT) tatil sezonunu içeren 2023’ün son çeyreğinde küresel e-ticaret satışlarında gördüğü çift haneli yükselişle analist tahminlerini aşan rakamlar açıkladı. Şirket ayrıca, televizyon üreticisi Vizio’yu (VZIO) satın alacağını açıkladı. 

Şirketin gelirleri, 31 Ocak’ta sona eren üç aylık dönemde bir önceki yılın aynı dönemindeki 164,05 milyar dolardan 173,39 milyar dolara yükseldi ve analistlerin 170,71 milyar dolarlık analist beklentilerini aştı. 

Aynı dönemde düzeltilmiş hisse başına kârı 1,65 dolarlık konsensüsün üzerinde 1,80 dolar gelen şirket, net kârının ise geçen yılın aynı dönemine göre 14% düşüşle 5,49 milyar dolara gerilediğini belirtti. 

Walmart CFO’su Daivd Rainey, CNBC’ye verdiği bir röportajda müşterilerin alışverişlerinde hâlâ temkinli davrandıklarını söyledi. Müşterilerin sepetlerine daha az ürün koyduklarını ancak daha sık alışveriş yaptıklarını belirten Rainey, elektronik, televizyon, bilgisayar ve diğer bazı pahalı ürünlerin satışının daha zor olduğunu vurguladı.

Yine de CFO’ya göre Walmart, tatil sezonunun sona ermesinden sonra bile satış gücünü korumaya devam etti. 

Perakende devinin küresel e-ticaret satışları bir önceki yıla göre 23% artarak toplamda 100 milyar doları aştı. ABD’de e-ticaret, müşterilerin teslimat hizmetini kullanması ve siparişlerin evlerine teslim edilmesiyle 17% arttı.

İleriye dönük olarak ise konsolide net satışlarının mali ilk çeyrekte 4% ile 5% aralığında artmasını beklediğini söyleyen şirket, 2025 mali yılı için de konsolide net satışların 3% ile 4% aralığında artmasını bekliyor. 

Walmart, yüksek enflasyonu diğer birçok perakendeciden daha iyi atlattı. Gelir düzeyi farklı aileleri çekmek için değer itibarını kullanan şirket; reklam satmak, üçüncü taraf pazarını genişletmek ve Walmart+ adlı abonelik tabanlı bir program sunmak gibi yeni para kazanma yollarına yöneldi.

Diğer birçok şirket maliyet kesintileri açıklarken, Walmart tam tersini yaptı; ocak ayı sonunda, önümüzdeki beş yıl içinde ABD’de 150’den fazla mağaza açacağını duyurdu. Bu hamle, mevcut Walmart mağazalarının 1.400’den fazlasını daha modern bir görünüme sahip olacak şekilde yenilemeye yönelik agresif bir planın da ötesinde.

Şirket ayrıca, Vizio’yu 2,3 milyar dolara satın alacağını açıkladı. Walmart ve Sam’s Club depo zinciri, uzun zamandır Vizio cihazlarının başlıca satıcılarıydı.

Walmart, kullanıcıların televizyonlarında ücretsiz reklam destekli içerik yayınlamalarına olanak tanıyan Vizio’nun SmartCast İşletim Sistemi aracılığıyla reklam işini artırma potansiyeline vurgu yaptı. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Walmart