Borsa Haberleri

Walmart, Vizio’yu 2 Milyar Dolara Satın Almaya Hazırlanıyor

Şubat 14, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Walmart, Vizio’yu 2 Milyar Dolara Satın Almaya Hazırlanıyor

ABD’li perakende devi Walmart (WMT), 2 milyar dolara akıllı televizyon üreticisi Vizio’yu (VZIO) almak için görüşmelere başladı. 

The Wall Street’in Journal’ın konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberine göre bu hamle, Walmart’ın reklam işini güçlendirebilir ve ABD televizyon pazarının beşte birinden fazlasını kontrol etmesini sağlayabilir.

Görüşmeler, Walmart’ın web sitesi ve dijital ekranlar, televizyonlar ve radyo gibi mağaza varlıkları da dahil olmak üzere, mülklerinde reklam satmak için erişiminden ve alışverişçi verilerinden giderek daha fazla para kazandığı bir zamanda gerçekleşti.

Stephens analistlerinden Nicholas Zangler, Vizio’ya sahip olmanın Walmart’a yaklaşık 18 milyon kişiden oluşan aktif bir kullanıcı tabanına erişim sağlayacağını söyledi.

WSJ kaynakları, Walmart ve Vizio arasındaki görüşmelerin devam ettiğini ve anlaşmanın gerçekleşmeyebileceğini belirtti. 

Zangler, bu haberin aynı zamanda akıllı televizyonlar ve yayın cihazları da satan ve Walmart ile özel bir anlaşma imzalayan Roku (ROKU) için kötü haber anlamına gelebileceğini söyledi. 

Öte yandan Vizio televizyonlarının Walmart pofrtöyüne eklenmesi, J.M. Smucker (SJM) ve Kraft Heinz (KHC) gibi şirketlere, her hafta Walmart’ın beş bin ABD mağazasını ziyaret eden 130 milyondan fazla müşteriye reklamlarını göstermek için daha fazla ekran erişimi anlamına gelebilir. 

Insider Intelligence’ın bir raporuna göre, 2021’de faaliyete geçtiğinden bu yana, Walmart’ın Connect adlı ABD reklam segmenti çift haneli bir hızla büyüyerek geçen yıl yaklaşık 3 milyar dolarlık satış gerçekleştirdi.

Genellikle perakende medya ağları (RMN) olarak adlandırılan perakendecilerin reklam birimleri, Apple (AAPL) ve Google (GOOG) gibi geleneksel reklam satıcılarının reklamverenlerle paylaştıkları üçüncü taraf verilerinin miktarını azaltması nedeniyle reklamverenler için cazip bir seçenek haline geldi.

Sonuç olarak, RMN’ler ABD reklam sektörünün en hızlı büyüyen parçası haline geldi ve Insider Intelligence tahminlerine göre bu alt sektörün bu yıl yaklaşık 60 milyar dolarlık satış yapması bekleniyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters