Borsa Haberleri

Walmart, Sağlık Merkezlerini Kapatıyor

April 30, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Walmart, Sağlık Merkezlerini Kapatıyor

Walmart (WMT), ülke genelindeki tüm sağlık kliniklerinin kapatılacağını açıklayarak, düşük fiyatlı itibarını market reyonunun yanı sıra diş hekimi ve doktor muayenehanelerine de taşıma planlarını çarpıcı bir şekilde tersine çevirdi. 

Perakende devi, 2021 yılında açıklanmayan bir miktar karşılığında satın aldığı tele-sağlık sağlayıcısını da kapatacağını söyledi.

Şirketten yapılan açıklamada, Walmart’ın Arkansas, Florida, Georgia, Illinois ve Teksas’taki 51 klinik lokasyonunu kapatacağı, bu planın şirketin 4 bin 600 eczanesini ve 3 binden fazla görme merkezini etkilemeyeceği belirtildi. Konuyla ilgili bilgi sahibi iki kişi CNBC’ye yaptığı açıklamada, kliniğin önümüzdeki 45 ile 90 gün içinde kapanacağını söyledi. 

Walmart, klinikleri kapatma planlarını “bozuk” iş modeline bağladı. Şirket, bu kararı “zor bir karar” olarak nitelendirdi ancak “zorlu geri ödeme ortamı ve artan işletme maliyetleri” nedeniyle kârlı bir iş yürütemediğini söyledi.

Konuyla ilgili bilgi sahibi kaynaklara göre, ABD’deki sağlık çalışanı açığı da şirketin işgücü maliyetlerini artırdı. 

Bu duyuru, Walmart’ın bu yıl 22 ve 2025’te daha fazla yeni yer açarak klinik ayak izini iki katına çıkarmayı planladığını açıklamasından sadece bir ay sonra geldi. 

Walmart’ın duyurusu; doktorlar, sigortacılar, ilaç üreticileri ve diğer oyunculardan oluşan ve ülkeye yılda 4 trilyon dolardan fazla maliyeti olan pahalı, karmaşık ve yerleşik bir sistem olan Amerikan sağlık hizmetlerini bozmanın ve kökten iyileştirmenin ne kadar zor olduğunun bir başka işareti. 

Walmart, Sağlık Merkezlerini Kapatıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC