Borsa Haberleri

Walmart Metaverse Çalışmalarına Hız Verdi!

September 27, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Walmart Metaverse Çalışmalarına Hız Verdi!

Walmart (WMT), tüketicilerin yeni nesil alışveriş alışkanlıklarını hedefleyen bir mağaza açıyor. Bu mega mağazada giysilerden tekerlekli paten pistine kadar pek çok kategoriden ürün yer alacak. Perakende devi kısa süre önce iki ayrı metaverse deneyimi başlatmak için oyun şirketi Roblox (RBLX) ile ortaklık kurduğunu ve gelişmekte olan sanal dünyaya adım attığını duyurdu. Bu gelişmenin ardından Walmart hissesi 0,7%; Roblox ise 1,7% değer kazandı. 

Walmart’ın pazarlama sorumlusu William White, “Roblox, metaverse alanında en hızlı büyüyen platformlardan biri. Müşterilerimizin bu sanal evrende çok fazla zaman geçirdiğini biliyoruz. Bu yüzden onları heyecanlandıran yenilikçi deneyimler yaratmaya odaklanıyoruz. Uzun yıllardır sahip olduğumuz bu yaklaşımı şimdi oyunların yer aldığı sanal dünyaya taşıyacağız.” dedi. 

Walmart, Roblox’ta İki Ayrı Sanal Gerçeklik Deneyimi Sunacak!

Walmart (WMT), Roblox ile gerçekleştireceği ortaklık sonucunda iki girişimi hayata geçirecek. Walmart Land, oyun platformundaki avatarların giysi ve aksesuarları denemesi için sanal bir giyinme odası sunacak. Bunlara ek olarak uygulamanın sanal konserler, yarışmalar ve oyunlar gibi sürükleyici deneyimler içermesi de bekleniyor. Walmart’s Universe of Play’in ise kullanıcıların avatarlarını geliştirmek için para kazanmalarına olanak tanıyan oyunlar ve görevler içerecek. 

Bu ortaklığın Walmart’ın metaverse alanındaki son adımının olmayacağı düşünülüyor. ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne yapılan başvurular, perakende devinin kendi kripto para birimini ve NFT’lerini oluşturmak isteyebileceğini gösteriyor. 

Diğer Markalardan da Metaverse Hamleleri Gelmeye Devam Ediyor

Geçen yıl boyunca birçok perakendeci, metaverse dünyasında mağaza kurma planlarını açıkladı. Örneğin Nike (NKE), geçen yıl sanal spor ayakkabı tasarımları yaratan bir girişim başlattı ve kullanıcıların sanal ürünleri denemelerine olanak tanıyan Nikeland’i piyasaya sürdü. Ralph Lauren (RL) de bir dijital giyim koleksiyonu yaparak bu alana dâhil oldu. 

Ancak Roblox (RBLX)’un son mali çeyrek rakamları, sanal dünyaya doğru ilerlemek için gereken şartların hâlâ yeterince olgunlaşmadığını söylemekte de fayda var. Son çeyrekte şirket, beklenenden daha büyük bir kayıp bildirdi ve tedariğinin geçen yıla göre 4% gerilediğini söyledi. Eylül ayında Cowen analisti Doug Creutz da metaverse alanındaki beklentilerin 5 ile 10 yıllık bir ufukta gerçekleşmeyeceğini belirtti. Bu doğrultuda Roblox hisseleri için “SAT” notu verdi. 

Walmart Metaverse Çalışmalarına Hız Verdi!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı