Borsa Haberleri

Walmart Kâr Beklentilerini Düşürdü

July 26, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Walmart Kâr Beklentilerini Düşürdü

Walmart (WMT), enflasyondan dolayı değişen alışveriş alışkanlıklarına bağlı olarak kâr beklentisini düşürmeye karar verdi. Bu karara bağlı olarak şirketin hisselerinde de düşüş yaşandı. Dünya genelinde yaşanan yüksek enflasyon, tüketicilerin elektronik ve diğer kategoriler yerine gıda harcamalarına ağırlık vermesine neden oldu. Söz konusu durum, Amazon (AMZN) ve Target (TGT) gibi diğer perakendecilerin hisselerinde de gerilemeye sebebiyet verdi. Walmart CEO’su Doug McMillon, şirketlerin yaptığı agresif indirimlerin kâr  marjlarına zarar verdiğini belirtti. Perakende devi, ikinci çeyrek ve tüm yıl için hisse başına kazançlarının gerilemesini beklediğini söyledi. 

Enflasyon Perakende Sektörünü Olumsuz Etkiledi

Walmart ve diğer perakende firmaları, tüketicilerin enflasyon nedeniyle değişen alışveriş alışkanlıklarından olumsuz etkilendi. Enflasyon rakamlarının son kırk yılın en yüksek seviyesine ulaşması, talebin gıda ve barınma gibi öncelikli ihtiyaçlara kaymasına neden oldu.  ABD’nin en büyük perakendecileri arasında yer alan Walmart, müşterilerinin buzdolaplarını doldurabilmek için daha düşük fiyatlı alternatiflere yöneldiğini söyledi. Ayrıca tüketicilerin elektronik ve giyim gibi zorunlu olmayan harcamalarında önemi ölçüde düşüş yaşandığını belirtti. CEO Doug McMillon bir haber bülteninde konuyla ilgili olarak, “Gıda ve yakıt fiyatlarındaki artışlar müşterilerin harcama şekillerini belirliyor.” dedi. Ayrıca sözlerine yapılan agresif indirimlerin kâr oranlarına zarar verdiğini de ekledi.

Walmart Hisseleri 9%’un Üzerinde Düştü

Walmart, azalan satışlarına bağlı olarak ikinci çeyrekte 8% ile 9%; tüm yıl kazançlarında ise %11 ile %13 oranında düşüş beklediğini duyurdu. Daha önce ikinci çeyrek için sabit bir yükselme ve tüm yıl için yaklaşık %1 oranında gerileme bekliyordu. Perakende devinin hisseleri kâr beklentisini düşürdüğüne dair açıklamalarından sonra %9’un üzerinde geriledi. Bir diğer perakende şirketi olan Amazon’un hisselerinde ise %3’ten fazla düşüş gözlemlendi. Benzer olarak Macy’s (M), Kohl’s (KSS) ve Nordstrom (JWN)’un hisseleri de %3’ten fazla kayıp yaşadı. Walmart’ın ikinci çeyrek mali sonuçlarını 16 Ağustos’ta açıklaması bekleniyor. 

Walmart Kâr Beklentilerini Düşürdü

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı