Borsa Haberleri

Walmart İşten Çıkarmalara Başladı

August 4, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Walmart İşten Çıkarmalara Başladı

Walmart (WMT), çarşamba günü şirket çalışanlarını işten çıkarmaya başladığını duyurdu. Haber, şirketin kâr görünümünü düşürmesinin ve artan enflasyona bağlı olarak azalan tüketici harcamalarını bildirmesinin ardından geldi. Walmart sözcüsü Anne Hatfield, söz konusu hamlenin şirketi ileride daha güçlü bir konuma getirme amacıyla yapıldığını söyledi. Yaklaşık 1,6 milyon çalışanı ile ABD’nin en büyük işvereni olan perakende devi, temmuz ayında üç aylık tahminlerini düşürdüğünü açıkladı. Walmart’ın en büyük rakiplerinden olan Amazon (AMZN) da işten çıkarmalara başladı. Durgunluk endişeleri devam ederken Robinhood (HOOD) ve Shopify (SHOP) gibi şirketlerden de benzer hamleler geldi. 

Walmart Tam Yıllık Kâr Beklentisini Düşürdü

Perakende devi, artan enflasyona bağlı olarak isteğe bağlı tüketici harcamalarının büyük oranda azaldığını söyledi. Söz konusu gerilemeye bağlı olarak tam yıllık kâr görünümünü düşürdüğünü duyurdu. Bu açıklamanın ardından şirketin hisseleri de düşüşe geçti. Walmart’la birlikte Macy’s (M) ve Amazon gibi diğer perakende şirketlerinin hisselerinde de düşüş gözlemlendi. Walmart yetkilileri, yükselen fiyatlardan dolayı yiyecek ve yakıt gibi temel ihtiyaçların daha çok talep gördüğünü söyledi. Ayrıca giyim gibi yüksek kâr marjı getiren ürünlerin bu dönemde ikinci planda kaldığını da sözlerine ekledi. 

Perakende Devi, 16 Ağustos Tarihinde Çeyrek Kazançlarını ve Genel Personel Sayısını Açıklayacak

Walmart sözcüsü Anne Hatfield, işten çıkarmaların temel amacının şirketin ileride daha güçlü bir pozisyona ulaşmasını sağlamak olarak açıkladı. Ayrıca Walmart’ın tedarik zinciri, e-ticaret ve sağlık gibi çalışmalarının sorunsuz olarak devam ettiğini ve bu alanlarda yeni işe alımlar yapacaklarını belirtti. Ancak iş akdine son verilen çalışan sayısına ve hangi departmanların bu kapsamda yer aldığına dair soruları cevaplamadı. Walmart, 16 Ağustos tarihinde çeyrek kazançlarıyla birlikte personel sayısını da açıklayacak. Walmart’la benzer olarak Amazon’un da geniş çaplı bir işten çıkarma sürecini girdiği gündeme yansıdı. Şirket çalışanlarının ikinci çeyrekte yaklaşık 99.000 azaldığı söylendi.

Walmart İşten Çıkarmalara Başladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı