Bültenler

Wall Street’te Tesla Rüzgarı Eserken Snapchat Yine Üzdü!

July 22, 2022 • 6 dakika okuma süresi
Wall Street’te Tesla Rüzgarı Eserken Snapchat Yine Üzdü!

Borsa ve Yatırımcılar

Tesla Rüzgarı esti: Geçtiğimiz gün Wall Street’te, elektrikli araç devi Tesla’nın rüzgarı esti. Wall Street, Tesla’nın önceki yılın aynı çeyreğine göre 42% yükselen gelir ve pozitif beklentiler açıklamasıyla yükseldi. 

Şahin (agresif) AMB kararı: Avrupa Merkez Bankası’nın on yıldan fazla bir süredir ilk kez faiz oranlarını artırması da gündemde yer alan konulardandı.Çoğu piyasa katılımcısı, AMB’nin dünkü toplantısında faiz oranlarını artırmasını bekliyordu. Ancak merkez bankası, en çok beklenen 25 baz puan yerine 50 baz puanlık bir artışa giderek piyasa katılımcılarını şaşırttı. Bölgedeki rekor yüksek enflasyon, merkez bankasını fiyatları aşağı çekmek için agresif davranmaya zorladı. Bu, gelecek hafta FED toplantısından gelecek faiz kararı konusunda da bir miktar endişe yarattı.

Snapchat yine üzdü: Snapchat, üst ve alt satırlarda beklentilerin altında kaldıktan sonra hisse fiyatı piyasa öncesi işlemlerde 30%’a yakın düştü. Bu, ilgili hisse senetleri META (META), Alphabet (GOOGL), Twitter (TWTR) ve Pinterest (PINS) gibi şirketleri de etkiledi. Çünkü yatırımcılar, çevrimiçi reklam satışlarını yavaşlatmanın daha geniş bir trend olabileceğinden korkuyor. 

Kazanç raporları: Bugün; Twitter (TWTR), Verizon (VZ), American Express (AXP), Schulumberger (SLB), NVR (NVR) gibi şirketlerin çeyreklik bilançoları takibimizde olacak.

Wall Street’te Tesla Rüzgarı Eserken Snapchat Yine Üzdü!
 • Korku: FED kararı öncesindeki kritik hafta öncesinde yatırımcı duygusu, bu hafta büyük şirketlerden gelen pozitif kazançlarla birlikte “korku” bölgesinde seyrini sürdürüyor.

Hisseler

 • Bana Kazandıran Hisseleri Söyle! Perşembe günkü kapanışta en çok kazandıran isteğe bağlı tüketim sektörü olurken, hisseler arasında Tesla (+72,62) ve NVR (+110,48) da getirileriyle dikkat çekti. Kaynak
Wall Street’te Tesla Rüzgarı Eserken Snapchat Yine Üzdü!

📉Snapchat, üst ve alt satırlarda beklentilerin altında kaldıktan sonra hisse fiyatı piyasa öncesi işlemlerde 30%’a yakın düştü. 

 • Şirket, işe alım ve işletme gideri büyüme oranlarını önemli ölçüde yavaşlatacağını söylüyor. Ayrıca, zorlu bir ortam olmaya devam ettiği için üçüncü çeyrek için beklenti paylaşmamayı seçti.
 • Enkazın ortasında, şirket ayrıca 500 milyon dolarlık bir geri alım programına da izin verdi.
 • Snap, yatırımcı mektubunda üçüncü çeyrek için rehberlik sağlamadığını, çünkü “ileriye dönük görünürlük inanılmaz derecede zorlayıcı olmaya devam ediyor” olduğunu söyledi. Şirket, bu dönemde şu ana kadar elde edilen gelirin bir yıl öncesine göre “yaklaşık olarak sabit” olduğunu da belirtti. Refinitiv’e göre analistler üçüncü çeyrek için satışların 18% oranında artmasını bekliyorlardı.
 • Şirket, yayımladığı bir mektupta, “Mevcut rüzgarlardan bağımsız olarak sunduğumuz sonuçlardan memnun değiliz” dedi. Kaynak

Amazon, One Medical’ı satın alacak! Amazon, One Medical’ı tamamen nakit bir anlaşmayla 3,9 milyar dolara satın alacağını duyurdu. Bu satın almayla birlikte Amazon, sağlık hizmetleri sektöründeki erişimini daha da genişletecek. Kaynak 

 • Şirket, hisse başına 18 dolara Amazon’un bünyesine dahil olacak. One Medical, ABD’de 182 tıbbi ofis işletiyor. Müşteriler, hekimlere ve 24 saat dijital sağlık hizmetlerine erişebilmek için belli bir abonelik ücreti ödüyor.
 • Ek olarak, şirket teslimatlar için Rivian elektrikli kamyonetlerini kullanmaya başlıyor. Şirket, 2040 yılına kadar net sıfır karbon emisyonuna doğru ilerlemeye devam ediyor ve hala Rivian’dan 100.000 kamyonet satın almayı planlıyor.  Kaynak

🔻AT&T, tam yıl serbest nakit akışı beklentilerini düşürdükten sonra 7,6% düştü. AT&T hisseleri, şirketin nakit akışının müşterilerin telefon ödemelerini geç yapmalarından ve şirketin 5G altyapısı inşa etme harcamalarından zarar gördüğünü söylemesinden zarar gördü. Kaynak

🔻Son çeyreği kötü geçiren American Airlines büyüme planlarını kısıtladı. American Airlines kazançlarının büyük ölçüde beklentilerle uyumlu olduğunu bildirmesine rağmen, büyüme planlarını kıstıktan sonra 7,4% düştü. 

 • American Airlines, kapasitesini geri kazanma konusunda rakipleri United Airlines ve Delta Air Lines’tan daha agresif oldu. Ancak American’ın CEO’su, taşıyıcının bu yıl genişlemesini sınırlayacağını söyledi. CEO Robert Isom, “Yılın geri kalanına baktığımızda, programımıza ek tampon oluşturmak için proaktif adımlar attık.  Kapasiteyi, sahip olduğumuz kaynaklar ve karşılaştığımız çalışma koşullarıyla sınırlamaya devam edeceğiz” dedi.
 • Havayolu, üçüncü çeyrekte 2019 seviyelerinin 8% ile 10% altında uçacağını, ancak yaz aylarında yüksek ücretler devam ettikçe gelirin üç yıl öncesine göre 12% kadar artacağını söyledi. Kaynak

🔻United Airlines’ın  sonuçları beklentilerin altında geldi ve hisse senedini yaklaşık 10,2% aşağı çekti.

🔻Carnival, kruvaziyer şirketinin 1 milyar dolarlık ek hisse sattığını açıklamasının ardından 11,2% düştü.

Emtia ve Doğal Kaynaklar

Wall Street’te Tesla Rüzgarı Eserken Snapchat Yine Üzdü!
 • Altın: Altın fiyatları, geçtiğimiz gün açıklanan işsizlik maaşı başvurularının resesyon endişelerini gündeme taşımasıyla 6 haftalık kayıplarının ardından haftalık kazanç kaydetmeye ilerliyor. Yine de altın tarafında gelecek hafta açıklanacak FED faiz kararı ana katalizör (etken) olacak.
 • Guardian Gold Australi İş Geliştirme Müdürü John Feeney, “Bundan sonra dolarda görülen yükseliş sonrasında, yatırımcıların gerçek ve güvenilir bir korunma aracı arayışına girmesiyle altına yönelmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.
 • Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları. Kaynak
 • Petrol: Petrol fiyatlarındaki bir önceki seansta gerçekleşen stratejik rezervdeki düşüşün yarattığı aşağı yönlü hareketin devamı gelmedi. Güncelde brent petrol 104 dolar civarında seyrederken ham petrol 96 dolar seviyesinde. Fiyat hareketlerinde, Putin ile Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın geçtiğimiz gün gerçekleşen toplantısı da takip edildi. Toplantıda, OPEC+ çerçevesinde daha fazla koordinasyonun önemi  belirtilirken, katılımcı ülkelerin küresel enerji piyasasındaki dengeyi sağlamalarından kaynaklı memnuniyet dile getirildi.
 • Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, Enerji hisseleri, Petrol fonları. Kaynak

Wall Street’te Tesla Rüzgarı Eserken Snapchat Yine Üzdü!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı