Ekonomi ve Finans Haberleri

Wall Street’te İyimserlik Artıyor: S&P 500 Yılı 5.000 Seviyesinde Tamamlayacak

January 15, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Wall Street’te İyimserlik Artıyor: S&P 500 Yılı 5.000 Seviyesinde Tamamlayacak

Wall Street’in en karamsar tahmincilerinden biri, Wall Street’teki iyimserlik kervanına katılıyor gibi görünüyor. 

2023’teki güçlü ralli boyunca stratejistler arasında S&P 500 Endeksi için en kasvetli yılsonu görünümüne sahip olan Piper Sandler’dan Michael Kantrowitz artık bu kadar olumsuz düşünmüyor. Kantrowitz, işgücü piyasası sağlam kaldığı sürece ABD’li hisse senedi göstergesinin bu yıl 5.000’e ulaşarak rekor kıracağını düşünüyor.

Kantrowtiz, perşembe günkü 4.780’lik kapanışa kıyasla, baz senaryosunun göstergenin 4.950’ye ulaşması olduğunu söyledi. 

Cuma günü S&P 500’te bu seviye civarında çok az değişiklik oldu. Yine de, haftalık işsizlik başvuruları 200 bin olan mevcut seviyesinden yükselmediği sürece stratejist, bu yıl 5%’e varan bir kazançtan 10%’a varan bir kayba kadar bir aralık bekliyor.

Kantrowitz, “Eğer işsizlik maaşı başvuruları 275 bine doğru yükselirse, bu beklentilerimizi değiştiririz.” dedi. İşsizlik başvuruları, şu an 2021’den bu yana en yüksek seviyelerinde seyrediyor. 

Kantrowitz’in beklentisi, Bloomberg tarafından takip edilen 4.851 stratejistin ortalama hedefinden daha yüksek. Bu aynı zamanda, Kantrowitz’in Fed’in sıkılaştırma kampanyasının ekonomiyi aşağı yönlü bir sarmala sokacağı endişesiyle ABD hisselerinde bir düşüş uyarısında bulunduğu geçen yıla göre farklı yönde bir adım. 

Kantrowitz geçtiğimiz ayki bir notunda Fed’in bu yıl potansiyel parasal genişlemeye güvercin yaklaşmasının ABD hisseleri için olumlu bir katalizör olduğunu ve piyasanın ilerlemesinin genişliğini artırabileceğini belirtti.

🔍 Fed Odağı

Stratejist, 2024’e bakıldığında, yumuşak iniş ve Fed’in parasal gevşemeye dönüş yapması beklentilerinin piyasalar için -en azından şimdilik- temel anlatı olmaya devam edeceğini, yüksek kazanç tahminlerinin ise getirileri aralıkta tutacağını söylüyor. 

Yüksek nakit akışına sahip olanlar gibi kaliteli hisselere ağırlık verilmesini öneren ve büyük sermayeli hisseleri tercih eden Kantrowitz, yatırımcıları aşırı değerlendiğini düşündüğü piyasa değeri yüksek (mega-cap) hisselere karşı dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.

Stratejiste göre Fed’in bu yıl atacağı adımlar muhtemelen piyasanın yönünü belirleyecek. Ekonominin bir resesyondan kaçınacağının kesin olmadığını ve işgücü piyasasında bir bozulmanın bir risk olmaya devam ettiğini söylüyor.

Kantrowitz’in 2023’ü ıskalaması ve ardından tersine dönmesi olağandışı gibi görünse de kendisi yalnız değil. Wall Street stratejistleri, geçen yılki yükselişi büyük ölçüde kaçırdıktan sonra bu yıl hisselerde genel olarak daha iyimser bir hale geldi.

Goldman Sachs, Bank of America ve Deutsche Bank gibi şirketler de S&P 500’ün en az 5.000 seviyesine ulaşacağını düşünenler arasında yer alıyor. Goldman Sachs ve RBC Capital Markets, Fed’in geçen ayki toplantısının ardından geçen yılın sonunda yaptıkları tahminleri şimdiden yükseltti.

Wall Street’te İyimserlik Artıyor: S&P 500 Yılı 5.000 Seviyesinde Tamamlayacak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg