Bültenler

Wall Street’te Dengeler Değişiyor 

Şubat 20, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Wall Street’te Dengeler Değişiyor 

Yatırımcıların hisse rallisine olan inançlarını sürdürmesiyle şimdiye kadar düşüşlerinden toparlanan endeksler, faiz indirimi patikasına ilişkin görünümdeki değişimle geçtiğimiz haftayı ekside tamamladı. 

Geçen hafta kapanışta; Nasdaq 0,82%, S&P 500 0,48% ve Dow Jones 0,37% geriledi.

✍️ Analist Yorumu 

Geçen haftanın ana gündemini oluşturan enflasyon rakamlarının yanı sıra üretici enflasyonu (ÜFE) da öne çıktı. 

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu’nun verileri, üretici fiyatlarının ocak ayında aylık bazda 0,1% beklentinin oldukça üzerinde, 0,3% arttığını gösterdi. Öte yandan volatil enerji ve gıda fiyatlarını içermeyen çekirdek ÜFE de 0,5% yükselerek 0,1%’lik konsensüsü aştı. 

Üretici ve tüketici enflasyon verileri, piyasaların geçen hafta faiz indirimi beklentilerini sert bir şekilde yeniden ayarlamasına yol açtı. CME FedWatch aracına göre, Fed’in mart ayında 25 baz puanlık bir faiz indirimine gitme olasılığı bir hafta önce 16% ve bir ay önce 63% iken, artık 11% seviyesinde.

Geçtiğimiz hafta S&P 500 haftalık bazda 0,42% düştü ve endeksin 2024’ün ilk haftasından bu yana ilk negatif haftasına işaret etti. Öte yandan söz konusu geri çekilme, büyük ölçüde piyasa değeri yüksek (mega-cap) teknoloji hisselerinde devam eden kazançlar nedeniyle oldukça sınırlı kaldı. Ayrıca haftalık bazda Nasdaq 1,34%, Dow da 0,11% geriledi. 

Cestrian Capital Research’ten Alex King, “Şimdiye kadar ne yapışkan enflasyon, ne Japonya ve Avrupa’daki durgunluklar ne de kutup buzullarındaki olağandışı hava durumu hikayeleri güçlü boğa hareketini durdurmayı başaramadı. Büyük endekslerin geri çekilme zamanı geldi ve mart ayına kadar bir bunu görebiliriz. Bununla birlikte, yılsonuna doğru daha yüksek bir hareket beklemeye devam ediyoruz.” yorumunu yapıyor. 

🏃 Borsayı Hareket Ettirenler

1. ABD Hazine tahvili getirilerindeki artışa rağmen satışlar karşısındaki direnç

2. Piyasaların düşük enflasyon çerçevesinde beklentilerini karşılayamayan verilerin sindirilmesi

3. S&P 500’ün 5.000 seviyesinin altına inmesi

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Ham Madde, Sağlık, Tüketici Ürünleri, Enerji

Zayıf: İletişim, Emlak, Teknoloji, Temel Tüketim Malları, Sanayi

👀 Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Borsalar, veri gündeminin damgasını vurduğu geçen haftayı kırmızıda tamamladı. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

🚀 1. Her Rekorun Bir Sonu Var

Üç ana endeks de geçen hafta beş haftalık kazanç serilerinin sona erdiğini gördü. Teknoloji ağırlıklı Nasdaq, 1,3% ile en fazla kaybeden endeks olurken, S&P 500 ve Dow da geriledi. Bu düşüşler, ABD Çalışma Bakanlığı’nın toptan eşya fiyatlarının analistlerin beklediğinden daha fazla arttığını bildirmesiyle enflasyonun yapışkan olmayı sürdürdüğünü göstermesinin ardından geldi. Dün kapalı olan piyasalarda bu hafta yatırımcılar Palo Alto Networks (PANW), Nvidia (NVDA), Moderna (MRNA), Warner Bros Discovery (WBD) ve Berkshire Hathaway (BRK.A) gibi çeşitli şirket bilançolarını izleyecek. 

🎮 2. Oyun Vakti

Wall Street’te Dengeler Değişiyor 

Video oyun dünyasının yeni konsolunu kim üretecek? Analistler Sony’nin (SONY) merakla beklenen Grand Theft Auto VI oyununun 2025’te piyasaya sürülmesinden önce, bu yıl PlayStation 5’in yenilenmiş bir versiyonunu piyasaya sürmesini bekliyor. Üç yaşındaki PS5’in satışları gitgide düşüyor ve geleneksel olarak yeni donanımlar ilgiyi artırmaya yardımcı olabiliyor. Öte yandan Nintendo (NTDOY) hisseleri, Switch 2’nin lansmanının bu yılın sonlarından 2025’in başlarına erteleneceğini öne süren bir haberin ardından değer kaybetti. Nintendo’nun amiral gemisi oyun konsolunun mevcut versiyonu yaklaşık 7 yaşında.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Seeking Alpha, Briefing