Borsa Haberleri

Wall Street’in Yeni E-ticaret Favorisi Alibaba’yı Geride Bıraktı

Aralık 5, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Wall Street’in Yeni E-ticaret Favorisi Alibaba’yı Geride Bıraktı

Wall Street analistlerinin Çin teknoloji sektöründeki favorisi unvanı el değiştirdi. Morgan Stanley, JPMorgan ve Morningstar gibi yatırım şirketleri, indirimli e-perakendeciler Pinduoduo ve Temu’nun ana şirketi artık PDD Holdings’i (PDD) Alibaba’ya (BABA) tercih ediyor. 

Geçen hafta PDD Holdings, Alibaba’yı geride bırakarak Çin’in en yüksek değerli e-ticaret şirketi oldu. LSEG verilerine göre, Alibaba’nın 185,8 milyar dolarlık piyasa değerine kıyasla PDD’nin mevcut piyasa değeri yaklaşık 190 milyar dolar.

Ki hatırlarsan, Alibaba kurucularından Jack Ma şirketin sektördeki güçlü rakibine karşı geçtiğimiz hafta PDD’nin son yıllarda şirketten pazar payı almak için aldığı kararları övmüş ve Alibaba’yı “rotasını düzeltmesi” için uyarmıştı.  

Wall Street’in Yeni E-ticaret Favorisi Alibaba’yı Geride Bıraktı

Ayrıca küçük bir karşılaştırma yapmak gerekirse PDD üçüncü çeyrek gelirlerinde bir önceki yıla göre 94%’lük bir büyüme kaydederek Alibaba’nın aynı dönemdeki 9%’luk büyümesini geride bıraktı. 

Analistler de ekonomik belirsizlikler karşısında giderek daha fazla pazarlık arayışına giren tüketicilerin PDD’nin yurt içinde ve yurt dışında büyümesine yardımcı olduğunu düşünüyor. 

🎯 Morgan Stanley: Morgan Stanley, geçen haftaki güçlü bilançosunun ardından ocak ayından bu yana 75% yükselen PDD Holdings’i Çin’deki en iyi e-ticaret şirketi seçti.

Yatırım bankası, PDD’nin bilançosunun ardından 28 Kasım’da yayınladığı bir rapora göre, PDD’nin Nasdaq’ta listelenen hisseleri için hedef fiyatını 140 dolardan 170 dolara yükseltti.

Analistler Eddy Wang, Kathy Zhu ve Gary Yu “PDD’nin güçlü bilançosu, hem yerel e-ticaret işinin sürdürülebilir pazar payı genişlemesine hem de Temu’nun güçlü büyüme ivmesine işaret ediyor. Bu avantajlar dördüncü çeyrekte ve 2024’te de devam edecek.” yorumunu yaptı.

🎯 JPMorgan: Morgan Stanley analistlerine paralel olarak JPMorgan da Temu’nun performansını beğeniyor. ABD’li yatırım şirketi, PDD’nin “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notunu korurken, hedef fiyatını da 120 dolardan 180 dolara yükseltti.

Analistler Andre Chang, Alex Yao ve Nancy Liu yayınladıkları bir notta, “Temu’nun holistik yönetilen modeli, mevcut modellere karşı tedarik zincirinde daha fazla değer yakalayacak ve Temu’nun çoğu ülkede yerleşik e-ticaret oyuncularına derin bir primle ürün satmasına olanak tanıyacak.” dedi.

🎯 Morningstar: Morningstar Asia da 29 Kasım’da PDD’nin hedef fiyatını 117 dolardan 213 dolara yükseltti.

Morningstar Asia kıdemli analisti Chelsey Tam, “PDD hisselerini değerinin altında buluyoruz. Bizce PDD, Çin’deki paranın karşılığını veren tüketim trendleri arasında en iyi konumda ve Temu’daki güçlü uzun vadeli büyümeden faydalanacak. Tercih sıramız PDD, JD .com (JD) ve Alibaba.” dedi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC