Borsa Yorumları

Wall Street’in Olumlu Baktığı Çip Devi!

January 4, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Wall Street’in Olumlu Baktığı Çip Devi!

Bir zamanlar çok ateşli olan çip sektörü 2022’de büyük darbe aldı ve PHLX Yarı İletken Sektör Endeksi yılı yaklaşık 37% kayıpla tamamladı. Ancak Wall Street bu segmente daha olumlu bakmaya başlamış gibi görünüyor. Son dönemde birçok uzman tarafından, çiplerin bazı temel seküler trendlerde oynadığı rolün önemi göz önünde bulundurularak, yatırımcıların yarı iletken hisselerine daha uzun vadeli bir bakış açısı benimsemesi tavsiye ediliyor. Bu doğrultuda bir hisse favori tercih olarak ön planda kalmaya devam ediyor: Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSM). 

Pella Funds Management genel müdürü Steven Glass salı günü CNBC’ye gönderdiği bir e-postada, TSM’nin, özkaynak getirisini artırma (net gelirin özkaynak değerine bölünmesiyle bulunan kârlılık ölçütü) konusunda “mükemmel bir performans geçmişine” sahip olduğunu belirtti. “Şirket cari fiyatlarla çok iyi bir değerleme seviyesinde. Sermaye harcamalarının nereye yapıldığına bağlı olarak şirket 5-7%’lik bir serbest nakit akışı getirisine sahip” diyen Glass,  TSM’nin önümüzdeki beş yılda çift haneli bir toplam gelir artışı sağlayacağını tahmin ediyor. Yönetici, “Bu rakamlar bizim büyüme-değerleme modelimizi aşıyor ve bu gidişle TSM’nin hisse fiyatının 50%’den fazla yükselmesi bizi şaşırtmayacak” dedi.

Pella’nın portföyünde TSM ile birlikte Hollandalı yarı iletken firması ASML (ASML)’nin de yer aldığını belirten Glass, “Her ikisinde birden pozisyon almış olmamız, bu alanda tartışılmaz biçimde üstünlük sağlamış olan en iyi iki şirketin hisselerine sahip olduğumuz anlamına geliyor. Bu şirketler olmadan iPhone, Tesla, AWS ve teknoloji dünyası için bir gelecek söz konusu olamaz” ifadelerini kullandı. 

TSM, Warren Buffett’ın Berkshire Hathaway kuruluşunun üçüncü çeyrekte şirketten oldukça büyük miktarda yeni hisse almasıyla dikkatleri üzerine çekmişti. Yarı iletken devi ayrıca Arizona’da ikinci bir çip fabrikası açtı. Eyaletteki yatırım miktarını 12 milyar dolardan 40 milyar dolara yükseltti ve ABD tarihinin en büyük yabancı kaynaklı yatırımına imza atmış oldu. TSM hisseleri 2022’de yaklaşık 26%’lık sert bir düşüş yaşadı. Ancak analistler genel olarak hisseye olumlu bakmaya devam ediyor. FactSet verilerine göre, takip eden analistlerin 90%’ı hisseyi “AL” notu ile tavsiye ediyor ve ortalama fiyat hedefi cari fiyatın 37% üzerinde. 

TSM, Morgan Stanley tarafından da aralık ayında yayımlanan bir bilgilendirme yazısında favori olarak belirtilmiş ve cari fiyatın 55% üstüne işaret edecek şekilde 700 dolarlık bir fiyat hedefi belirlenmişti. Firma TSM’nin “sürdürülebilir bir fiyatlama gücüne” sahip olduğunu ve uzun vadeli gelir artışının “umut vadedici göründüğünü” belirtmişti. Ayrıca aralık ayında BofA tarafından da, TSM’nin değer kazanmaya devam edeceğinin tahmin edildiği belirtilmişti. Bankadan yapılan açıklamada, yarı iletken endüstrisinin gelecekte büyümeye devam edebilmek için yüksek düzeyli yatırımların sürdürülmesi gerektiği, ancak “yatırım verimliliğinde” bir zayıflama yaşandığı vurgulanmıştı. Bankanın açıklamasında, “Muhtemel senaryolardan biri, gelecekte yatırım yapmanın daha zor hale gelmesi ve TSM gibi üreticilere olan talebin artması olabilir” ifadeleri kullanılmıştı.

Wall Street’in Olumlu Baktığı Çip Devi!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak:CNBC