Borsa Yorumları

Wall Street’in En Çok Alınan ve En Çok Satılan Hisseleri

Wall Street’in En Çok Alınan ve En Çok Satılan Hisseleri
Google News Icon Takip Et

Wall Street’in sıklıkla favorilediği ve gözünden düşürdüğü hisseler arasında bu hafta da farklı sektörlerden isimler var. Ancak göreceli güç endeksine (RSI) göre en çok dikkat çeken hisse Delta Air Lines (DAL). 

Havayolu şirketinin geçen haftaki 9%’luk rallisinin ardından 14 günlük RSI’i 100’e, yani olabilecek en yüksek düzeye ulaştı. Bunun sebebi, Delta’nın çeyrek dönemlik temettü ödemelerine devam etmesi ve yatırımcıların seyahat sektörüne yönelik iyimserliği oldu diyebiliriz. 

Öte yandan, bu hafta Delta’nın yatırımcı etkinliği düzenleneceğini de unutmayalım. 

👀 Peki, RSI düzeyi neden önemli? Bir şirket hissesinin 14 günlük RSI’inin 70’in üzerine çıkması hissenin fazla satın alındığı anlamına geliyor. Bu da yatırımcıların söz konusu hissedeki portföylerini azaltmaları gerektiğini ima ediyor. Çünkü 70’in üzerinde bir RSI düzeyi, mevcut trendin aşağı yöne doğru hareket edebileceğini gösteriyor. 

📈 Delta’nın yanı sıra S&P 500’de en çok satın alınan diğer şirketleri ve 14 günlük RSI değerlerini aşağıda inceleyebilirsin:

 • Walmart (WMT) – 96,92
 • AvalonBay Communities (AVB) – 96,39
 • Tesla (TSLA) – 96,35
 • Discover Financial Services (DFS) – 93,89
 • American Airlines (AAL) – 93,49
 • Norwegian Cruise Line (NCHL) – 93,47
 • Equity Residential (EQR) – 93,11
 • Netflix (NFLX) – 93,10
 • UDR (UDR) – 92,26

🏬 97’ye yakın RSI değeriyle Wall Street’in en çok satın alınan hisselerinden biri de Walmart. Şirket hissesi, yılbaşından bu yana 10% yükseldi ve WMT’yi izleyen analistlerin üçte ikisi hisseye “AL” notu veriyor. Bu da şirket hissenin gelecek 12 ayda 7% yükselebileceği anlamına geliyor. 

Bu yıl yaptığı anlaşmalarla ciddi bir ralli yaşayan ve gündemden düşmeyen Tesla da 96’nın üzerindeki RSI düzeyiyle fazla satın alınanlar bölgesinde. Şirket geçen hafta, 13 gün üst üste yükselerek şimdiye kadarki en uzun rallisini yaşadı.

Tabii bu rallide şirketin Ford (F) ve General Motors (GM) ile yaptığı anlaşmaların büyük etkileri oldu.

🚙 Ancak hisseyi izleyen analistler, TSLA’da ortalama 20%’lik bir düşüş bekliyor. Hatta Tesla’nın ayılarından (düşüş beklentisi) biri olarak anılan Bernstein analisti Toni Sacconaghi, şirketin maliyet üstünlüğünün tehlikede olabileceğini düşünüyor. 

Genel olarak, Model T dönemindeki Ford ile bugünkü Tesla arasında 5 paralellik görüyoruz.” diyen Sacconaghi, “hem Ford hem de Tesla’nın pay kapmak için fiyatı düşürdüğünü” vurguluyor. 

Sacconaghi “Bununla birlikte, günümüzde otomobil pazarının 1920’lerde olduğundan daha küresel ve yapısal olarak daha rekabetçi olduğuna ve sonuç olarak Tesla’nın maliyet avantajının Ford’unki kadar sürdürülebilir/uzun ömürlü olmayabileceğine inanıyoruz.” yorumunu yapıyor. 

❓ “RSI düzeyi 70’in üzerinde olan hisseler fazla satın alınıyorsa, fazla satılan hisseleri nasıl değerlendirmeliyim?” dediğini duyar gibiyiz. Evet, RSI düzeyi yüksek olan hisseler, yatırımcıların portföylerinde daha az yer vermeleri gereken ve düşüş eğilimine giren hisseler. 

Öte yandan 14 günlük RSI düzeyi 30’un altında seyreden hisseler ise fazla satılıyor anlamına geliyor. Yani bu hisseler yatırımcılar için iyi bir alım fırsatı sunabilir. 

📉 Dilersen şimdi de S&P 500’ün en çok satılan hisselerini ve RSI düzeylerini inceleyelim:

 • Advance Auto Parts (AAP) – 13,46
 • Dollar General (DG) – 22,77
 • Campbell Soup (CPB) – 26,05
 • Bio-Techne (TECH) – 30,53
 • General Mills (GIS) – 32,24
 • EPAM Systems (EPAM) – 33,56
 • Kraft Heinz Company (KHC) – 33,65
 • Kroger (KR) – 34,32
 • Arch Capital Group (ACGL) – 34,66
 • SolarEdge Technologies (SEDG) – 35,32 

Advance Auto Parts, 13’lük RSI değeri ile S&P 500 hisseleri arasında açık ara en çok satılan hisse. Şirket geçen ay, birkaç analistin notunu düşürmesine yol açan zayıf bir bilanço açıkladı. Genel olarak, analistlerin yalnızca 7%’si hisse için “AL” notu veriyor ancak AAP’ın 12 aylık ortalama fiyat hedefi 18%’lik bir artışa işaret ediyor.

Sırasıyla 22 ve 26 düzeyindeki Dollar General ve Campbell Soup RSI’ları da bu hisselerin aşırı satıldığını gösteriyor. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC