Borsa Yorumları

Wall Street’in Desteğini Alan Nasdaq Hisseleri!

November 24, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Wall Street’in Desteğini Alan Nasdaq Hisseleri!

Nasdaq Composite’in rekor niteliğinde düşük seviyelerde işlem gördüğü bu yıl, teknoloji hisseleri için zor bir dönem oldu.

Teknoloji ağırlıklı endeks, 19 Kasım 2021’deki 16.057,44’lük rekor seviyesini görmesinden bu yana 30%’dan fazla değer kaybetti. O sıralarda yatırımcılar, aşırı yüksek değerlemelerle işlem görmekte olan ve düşük faiz ortamında tırmanmaya devam etmesi beklenen büyüme odaklı teknoloji hisselerine net bir şekilde öncelik vermeye hevesliydi.

Ancak bu hisseler, ekonomik durgunluğa ve FED’in yükselen enflasyonu dizginlemek için faiz artırmaya devam edeceğine yönelik korkuların artmasıyla birlikte son aylarda yüklü miktarda satış gördü. Piyasada yaşanan bu sarsıntının ortasında bile, dikkatli yatırımcılar için yine de fırsatlar mevcut.

Bu tabloyu dikkate alarak yapılan bir değerlendirmede NASDAQ’ı önümüzdeki aylarda yukarıya taşıyabilecek hisse senetlerini belirlemek için en büyük 100 Composite hissesinden oluşan Nasdaq 100 üzerine bir tarama gerçekleştirdik. Bu yıl yaşanan ani düşüşe rağmen analistlerin beğenisini kazanmış olan bu hisseler, analistlerin en az 60%’ı tarafından “AL” notu ile derecelendiriliyor. Bu hisseler ayrıca cuma günkü kapanış seviyelerine kıyasla en az 30% yükseliş potansiyeli taşıyor.

İşte listede yer alan hisseler:

Marvell Technology (MRVL) ve CrowdStrike (CRWD) analistler tarafından en beğenilen hisseler arasında yer alıyor ve analistlerin 84%’ünden fazlası tarafından “AL” notu ile derecelendiriliyor. Her iki şirketin hisseleri de bu yıl sırasıyla yaklaşık 50%’lik ve 32%’lik sert düşüşler yaşasa da, önümüzdeki aylarda yaklaşık 60%’lık ve 68%’lik bir ralli için start çizgisinde bekliyorlar.

Yarı iletken şirketi Marvell’ın görünümünü ekim ayında “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesi olarak güncelleyen Wells Fargo, hissenin zayıflamakta olan tüketici ortamıyla başa çıkabilecek nitelikte “güçlü bir izolasyona” sahip olduğunu aktardı. 

Analist Gary Mobley kaleme aldığı yazısında, “Küresel ekonomi daha sağlam bir zemine oturduğunda MRVL’nin temel ilkelerinin ve hisse fiyatlarının geniş ölçekli çip pazarında emsallerine göre sektör üstü performans gösterebileceğine inanıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

CrowdStrike ile birlikte, cuma günkü kapanışa kıyasla 57%’şer değer kaybeden yazılım hisseleri Datadog (DDOG) ve Zscaler (ZS) da listede kendilerine yer bulmakta zorlanmadı. Kriterleri karşılan hisselerden biri olan Atlassian (TEAM) ise en büyük yükseliş potansiyelini (69%) gerçekleştirme ihtimali olan hisse oldu. Yazılım hissesi bu ay, hayal kırıklığına neden olan çeyrek kazanç raporunun ve zayıf gelen son çeyrek tahmininin ardından sert bir şekilde 43% değer kaybetmişti.

Süregelen makro güçlüklerle ve tüketicilerin yüz-yüze alışverişe dönmesiyle zorda kalan Amazon (AMZN) da, hisseleri yaklaşık 44% değer kaybetmiş olmasına rağmen analistlerin en az 78%’inden “AL” notu aldı. Amazon, hayalleri yıkan mali sonuçlarının ve zayıf dördüncü çeyrek tahminlerinin ardından ekim ayında sert bir şekilde çakılsa da, cuma günkü kapanış rakamına ve ortalama fiyat hedefine bakacak olursak yaklaşık 45%’lik bir ralli yapma potansiyeline sahip.

Nasdaq’ı yukarıya taşıma potansiyeli olan hisseler listesinde yer alan diğer isimler Match Group (MTCH), Intuit (INTU) ve MercadoLibre (MELI).

Wall Street’in Desteğini Alan Nasdaq Hisseleri!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC