Borsa Yorumları

Wall Street’in Beğendiği Piyasa Değeri Küçük Değer Hisseleri

December 22, 2023 • 5 dakika okuma süresi
Wall Street’in Beğendiği Piyasa Değeri Küçük Değer Hisseleri

Borsaların süregelen rallisinde piyasa değeri küçük hisseler son haftalarda hız kazandı. Hatta Wall Street’e göre bu güçlü performans 2024’te de devam edecek.

Piyasa değeri küçük hisselerden oluşan Russell 2000 endeksi aralıkta 10% yükselerek 2023’teki performansını 13%’e taşıdı. Bu yükseliş, endeksin ekim ayı başında negatifte işlem görmesinden sonra güçlü bir geri dönüşü yansıtıyor. 

Fed’in gelecek yıl üç faiz indirimi yapacağı işaretleriyle 2024’te olası düşük faiz ortamında piyasa değeri küçük hisselere yönelik görünüm giderek daha da iyimserleşiyor. 

Infrastructure Capital Advisors CEO’su Jay Hatfield, piyasa değeri küçük değer hisselerinin tarihi olarak düşük seviyelerde işlem gördüğünü ve bu durumun yatırımcılar için gelecek yıla bir hazırlık olarak harika bir giriş noktası sunduğunu belirtiyor. 

Hatfield’ın faiz oranlarına karşı hassasiyeti en azdan en çok olarak sıraladığı ve gelecek yıl güçlü bir seyir izlemesini beklediği hisseleri birlikte keşfedelim.

💸 East West Bancorp (EWBC)

Kaliforniya merkezli East West Bancorp, Çin pazarlarıan yönelik perakende ve ticari bankacılık alanlarında faaliyet gösteriyor. 

Piyasa değeri 10 milyar dolara yakın olan şirketin 2,7,%’lik temettü getirisi Hatfield’a göre “çok çok yüksek değil ancak yine de S&P 500’ün üzerinde.

Hatfield, bankanın Çin pazarına odaklanmasının bölgedeki diğer bankalara göre stratejik bir üstünlük sağladığını düşünüyor. ABD ve Çin arasındaki jeopolitik gerilimlerin şirket hissesinde bir miktar dalgalanmaya yol açtığını belirten Hatfield, şirket operasyonlarının büyük bir kısmının ABD’de olmasına rağmen bu durumun hisseyi ucuzlaştırdığını söylüyor:

Bu açıkçası bir risk ama yine de hissenin hâlâ yukarı yönlü bir potansiyeli olduğunu savunuyorum.

🏢 Kilroy Realty (KRC)

Hatfield, ikinci seçimi Kilroy’un “tartışmalı” bir hisse olduğunu kabul etse de gayrimenkul yatırım ortaklığı için iki katalizör gördüğünü belirtiyor. 

İnsanlar ofis gayrimenkul yatırım ortaklıkları konusunda fazla kötümserleşti. Çalışanlarının bir kısmının uzaktan çalışma modelinde kalmaya devam edeceğini ancak ofislerin tamamen kepenkleri indirmeyeceğini düşünüyoruz.” diyen Hatfield, 2024’te düşük faiz oranlarının şirket için önemli bir katalizör olacağına inanıyor. 

Hatfield ayrıca yapay zekâ startuplarının ofisten çalışma trendini de desteklediğini belirtiyor. Hatfield bunun, sekiz saate kıyasla ofiste 24 saate yakın çalışmayı kolaylaştıracak işçi depolama ve olanaklara sahip olmayı gerektirdiğini, bunun da yeni kurulan şirketler gibi “herkesin hazır olduğu” bir ortamda yararlı olduğunu ekledi.

Yapay zekâ şirketlerinin, Kilroy’un faaliyet gösterdiği San Francisco ve Boston gibi teknoloji merkezlerinde zaten fazladan alan kapladığını belirten Hatfield, “Yapay zekânın yalnızca teknoloji sektörüne fayda sağlamakla kalmayıp aynı zamanda ofis alanının kullanımını da sağladığına dair tartışmalı olsa da bir bahis var.” diyor. 

♻️ AES (AES) 

Kamu hizmetleri ve yenilenebilir enerji şirketi AES de 2023’te ciddi bir satış dalgasına yakalanan ancak düşük faiz oranlarından yararlanabilecek isimlerden biri. 

Yüksek faiz oranlarının borçları yeniden finanse etmelerini maliyetli hale getirmesi ve temettülerinin Hazine’ye kıyasla daha az cazip görünmesi nedeniyle kamu hizmetleri bu yıl toplu olarak zarar gördü.

AES hisseleri 2023’te yaklaşık 35% düştü ancak Hatfield, hisselerin 2024 yılında yükselişe geçeceğini düşünüyor:

AES’in yenilenebilir enerji geliştirme konusunda muazzam bir birikimi ve bazı yüksek kaliteli ABD tesisleri var.

Yaklaşık 3,6% temettü getirisi ödeyen şirketin piyasa değeri 12,6 milyar dolar seviyesinde. 

🍗 Bloomin’ Brands (BLMN)

Restoran şirketi Bloomin’ Brands, Hatfield’ın son seçimi. Hatfield, Outback Steakhouse ve diğer restoran zincirlerinin ana şirketi olan Bloomin’ Brands hissesinin diğer küçük isimlerle birlikte şu an düşüşte olduğunu ve 2024 kazancının 10 katı seviyesinde işlem gördüğünü söyledi. 

Hatfield, 2024 yılının mutlaka “yemek yılı” olmayacağını söyledi. Ancak ağustos ayında şirkette 9,9% pozisyon aldığını açıklayan aktivist yatırımcı Starboard Value’nun hisse için bir katalizör yaratabileceğini düşünüyor. 

Yatırımcı, gelecek yıl tüketici sağlığında meydana gelebilecek bir gerilemeden pek fazla endişe duymadığını, bunun da restoranları ve diğer tüketici tercihli isimlerini olumsuz yönde etkileme eğiliminde olduğunu söyledi:

ABD tüketicisi konusunda çoğu kişiden daha fazla iyimseriz ve iyi bir büyüme performansına sahip, oldukça indirimli bir değere ve güzel bir temettü getirisine sahip bir şirket satın aldığınızda, her türlü endişenin fiyatlandırıldığını düşünüyoruz.

Toplam 2,3 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip Bloomin’ Brands hisseleri 2023’te 32% arttı.

Wall Street’in Beğendiği Piyasa Değeri Küçük Değer Hisseleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC