Borsa Yorumları

Wall Street’e İnat Goldman’ın “AL” Dediği Hisseler

Mart 14, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Wall Street’e İnat Goldman’ın “AL” Dediği Hisseler

Goldman Sachs’a göre, sevilmeyen bazı hisselere sahip olma riskini göze alan yatırımcılar, uzun vadede bu çabalarının meyvelerini toplayabilir.

Yatırım bankası, bazı dönemlerde yatırımcıların en büyük kazançlarını aykırı fikirlere yatırım yaparak ve kalabalığa karşı çıkarak elde edebileceğini düşünüyor.

Nitekim Omaha Kâhini Warren Buffett’ın 2008 yılında The New York Times’a yazdığı satırları hatırlamak gerekirse, “Başkaları açgözlü olduğunda korkun, başkaları korktuğunda açgözlü olun.” 

Goldman, pazartesi günkü notunda “aykırı AL fikirlerinin” bir listesini paylaştı. Bu hisse sepeti, banka analistlerinin Wall Street’in geri kalanıyla aynı çizgide olmadığı “AL” notuna sahip isimlerden oluşuyor. Bu hisseler çoğu analist tarafından sevilmese de Goldman’a göre yatırımcılarına kazanç sağlayabilir.

Goldman Başkan Yardımcısı Deep Mehta, “Bu isimler, piyasa tarafından yeterince takdir edilmiyor gibi görünüyor ve aykırı bir bakış açısına sahip yatırımcılar için alfa fırsatlar yaratabilir.” diyor. 

Aşağıda Goldman’ın alım fırsatı sunduğuna inandığı aykırı hisse tavsiyelerini inceleyebilirsin:  

  • Maplebear (CART)
  • Capital One (COF)
  • Gap (GPS)
  • TripAdvisor (TRIP)
  • Petco Health and Wellness (WOOF)
  • Mosaic (MOS)
  • State Street (STT)
  • Synchrony Financial (SYF)
  • Bristol-Myers Squibb (BMY)
  • Regions Financial (RF)

🚚 Bankanın öne çıkardığı hisselerden biri, bu yıl şimdiye kadar yaklaşık 50% yükselen Maplebear oldu. Yatırım bankasının hedef fiyatı, önümüzdeki 12 ay içinde teslimat şirketi hisselerinde 40% artış öngörüyor.

LSEG’e göre, Maplebear’i izleyen analistlerin yaklaşık yarısı şu anda hisseyi “AL” olarak değerlendiriyor. Ayrıca Citi de Maplebear’in rekabet avantajının altını çizerek geçtiğimiz ay 36 dolar seviyesindeki hedef fiyatını 42 dolara taşıdı. 

Şubat ayında şirket, bir yeniden yapılanma planının parçası olarak yaklaşık 250 çalışanı ya da işgücünün 7%’sini işten çıkarmıştı.

🏦 Wall Street’in yalnızca 30%’unun “AL” ya da “GÜÇLÜ AL” olarak değerlendirdiği Capital One da Goldman’ın listesine girdi. Buffett destekli finansal hizmetler şirketinin hisseleri bu yıl 7% arttı ve dahası, Goldman hisselerde 24% artış daha bekliyor. 

👖 Giyim perakendecisi Gap de bu yıl 10% yükseldi. Goldman bu yükselişin üstüne bu yılın başında dördüncü çeyrek bilançosunda analist beklentilerini aşan şirketin önünde 15%’lik artış daha öngörüyor. 

Geçtiğimiz ay JPMorgan, Gap’in envanter, pazarlama ve ürün çeşitliliğindeki gücüne dikkat çekerek şirketin notunu “NÖTR” seviyesine taşıdı.

🐶 Goldman’ın en çok artış beklediği şirket Petco. Yatırım bankası, Wall Street analistlerinin yaklaşık üçte birinden “AL” notuna sahip hissenin önümüzdeki 12 ay içinde 88% sıçrayabileceğini düşünüyor.

Petco, 2024 yılında şu ana kadar 19% geriledi. Şirket CEO’su Ron Coughlin’in istifa edeceğini açıklamasının ardından, şirketin dördüncü çeyrek gelirlerindeki artışa rağmen hisseler bu hafta hafif düştü.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti