Altın Yorumları

Wall Street’e Göre Altındaki Zirveler Henüz Başlangıç

Wall Street’e Göre Altındaki Zirveler Henüz Başlangıç
Google News Icon Takip Et

Altın fiyatları, önceki iki seansta yeni rekorlar kırarak yükselişini sürdürüyor. Dahası, bazı analistler bu ivmenin yılın ikinci yarısına kadar süreceğini düşünüyor.

ABD nisan vadeli altın kontratları, haftanın ilk işlem gününde ilk kez ons başına 2.100 doların üzerinde kapandı. Spot altın ise tüm zamanların en yüksek seviyesine oldukça yakın bir seviyede işlem görüyor. 

📌 Bu yükseliş Wall Street’in de gözünden kaçmamış. Pazartesi günkü bir notta Citi analistleri, kendilerini “orta vadeli altın boğaları” olarak tanımladı. 

Altının yılın ikinci yarısında ons başına ortalama 2.300 dolarlık yeni rekorunu kırma olasılığını 25% olarak gören Citi’nin temel senaryosu 2.150 dolarda sabit kaldı. Analistler, önümüzdeki 12 ile 16 ay içinde ise altının 3.000 dolara kadar yükselebileceğini belirtti. 

Citi, altını gelişmiş bir piyasada “resesyon koruması” olarak tanımlıyor ve kasım ayındaki ABD seçimlerine yönelik belirsizliğin altına giderek artan bir destek sunacağına inanıyor. 

📌 Citi’nin yanı sıra Berenberg analistleri de, Donald Trump’ın seçimleri kazanmasının “altın için büyük bir olumlu katalizör” olacağını ve Ukrayna ve Gazze’de devam eden çatışmalar etrafındaki dalgalanmanın güvenli liman varlığına daha fazla destek sağlayacağını belirtiyor.

Berenberg, altında son zamanlarda rekora yakın fiyatlara rağmen “temel emtiadan ayrıştığını” söyledikleri altın bağlantılı hisseler için de bir ivme görüyor:

Bunun başlıca nedeni, ABD ekonomisinin beklentilerin üzerinde bir performans göstermesi ve Fed’in para politikası konusunda ısrarla şahin bir tutum sergilemesidir.”

Daha yüksek getirili varlıklar daha cazip hale geldikçe, daha yüksek faiz oranları genellikle altındaki düşüşle bağlantılıdır; hem 2023’ün sonlarında hem de son günlerde yaşanan fiyat rallisi, Fed’den gelecek faiz indirimi beklentilerinden kaynaklanıyor. 

Öte yandan külçe altın, ekonomik stres dönemlerinde genellikle güvenli bir liman olarak görülüyor. Getirisi olmayan bu varlık, faiz indirimleri ve teşvikler gibi agresif para politikaları nedeniyle getirilerin baskılandığı durumlarda da sağlam bir yatırım olarak değerlendiriliyor. 

📌 ING stratejistleri dün yaptıkları açıklamada, “Fed politikasının önümüzdeki aylarda altın fiyatlarının görünümünde kilit rol oynamaya devam edeceğine inanıyoruz ve piyasanın makro etkenlere ve jeopolitik olaylara da tepki vermesiyle altın fiyatlarının önümüzdeki aylarda dalgalı seyretmesini bekliyoruz.” yorumunu yaptı.  

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC