Borsa Haberleri

Wall Street, Rivian’ın Önünde Kârlılık için Uzun Bir Yol Olduğunu Düşünüyor

Ağustos 9, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Wall Street, Rivian’ın Önünde Kârlılık için Uzun Bir Yol Olduğunu Düşünüyor

Analistler Rivian’da (RIVN) şimdiye kadar gördüklerini beğense de şirketin özellikle kârlılık kapsamında önünde uzun bir yol olduğuna inanıyor. 

Elektrikli araç üreticisi dünkü bilançosunda beklentilerin altında bir zarar açıkladı ve 2023 yılı için üretim beklentisini yükseltti. Rivian, 50.000’lik ilk tahminine göre bu yıl 52.000 araç üretmeyi bekliyor.

Ancak Wall Street analistleri, Rivian’ın doğru yolda olduğunu belirtirken, hâlâ hisse fiyatını baskı altında tutabilecek zorluklar olduğunu düşünüyor. 

🎯 Morgan Stanley’den Adam Jonas, “RIVN, işletme kaldıracı ve düşük zararıyla darboğazları aşmaya çalışıyor. Yatırımcılar muhtemelen 10 milyar dolarlık nakit yığınını güçlendirmeye ve daha stratejik bağlantılar için kapsamı araştırmaya odaklanacak.” diyor. 

Jonas, hissenin “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notunu koruyor. 

🎯 Goldman Sachs analisti Mark Delaney de Rivian’da “NÖTR” konumuna sahip ve 12 aylık ortalama hedef fiyatını 18 dolardan 23 dolara yükseltti. Ancak bu, hâlâ önümüzdeki 12 ay boyunca 7,3%’lük bir düşüş görülebileceği anlamına geliyor.

Delaney, “Rivian’ın elektrikli araç OEM start-up’ları arasında en iyi konumlanmış şirketlerden biri olduğuna inansak da, kârlılığa giden uzun yol (pazardaki fiyat rekabeti) ve devam eden nakit kullanımı göz önüne alındığında hisse için ‘NÖTR’ notumuzu koruyoruz.” yorumunu yapıyor. 

🎯 JPMorgan’dan Ryan Brinkman da Delaney gibi Rivian’a “NÖTR” notu ve 19 dolar seviyesinde 12 aylık ortalama hedef fiyat vermiş. Brinkman’ın tahmini, kabaca 23%’lük bir düşüş demek.

Brinkman, Tesla’nın (TSLA) son dramatik fiyat indirimlerini takiben “Kuzey Amerika’da elektrikli araçlar için beklentilerin altındaki fiyatlandırma ortamı nedeniyle, kısmen gerileyen yıl dışı tahminlerimize paralel olarak” Rivian’da şimdilik büyük bir değişim bekliyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC