Borsa Yorumları

Wall Street Analistlerinin Hisse Önerileri

January 3, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Wall Street Analistlerinin Hisse Önerileri

Enflasyondaki yavaşlama ve FED’in politika değişikliği, hisseler açısından bir toparlanma yılı yaşamamızı sağlayabilir.

Faiz oranlarının sert ve sürekli artışı sebebiyle ABD hisseleri geçtiğimiz yıl büyük bir darbe aldı. Ancak 2023 çok farklı durumları beraberinde getirebilir.

Neler Oldu?

  • Kasım TÜFE raporunun ekonomistlerin beklentilerinden daha yavaş bir enflasyon artışı ortaya koymasının ardından, hisse senetleri 13 Aralık’ta ralli yaptı. Takip eden süreçte 14 Aralıkta, beklendiği gibi, o haftaki tüketici fiyat endeksi raporu enflasyonda bir düşüş gösterdiği için piyasa hareketlendi. 
  • Bu olumlu gelişmenin ardından FED faiz artırım hızını düşürdü. Üst üste dört kez 75 baz puan oranında artırılan federal fon faizi bu defa 50 baz puan yükseltildi. Faiz oranı 2022 yılının başı itibarıyla sıfır ile 0,25% aralığında seyrediyordu ve Mart 2020’den beri bu seviyelerdeydi. Hedeflenen aralık artık 4,25% – 4,5%.
  • Enflasyonun daha da yavaşlaması ve federal fon faizinin yakın vadede “uç” oranına (bu döngünün en yüksek seviyesine) ulaşma olasılığı, 2023’te hisse senetlerinin geniş bir ralli yapması için zemin hazırlayabilir.

Wall Street’in Piyasa Değeri Yüksek Favori Hisseleri

S&P 500’deki hisselerden 92’si, aracı firmalarda çalışan analistlerin en az 75%’i tarafından “AL” seviyesinde veya eş değer bir notla tavsiye ediliyor. Bu rakam ilgi çekici. 

2021 sonu itibarıyla S&P 500’den 93 hisseye bu not verilmişti. Bu arada, S&P 500 2022’de, 53% yükselen enerji ve 1% yükselen kamu hizmetleri sektörlerinin (her ikisi için de temettüler hariç) dışında kalan dokuz sektörle birlikte 16% değer kaybetti.

Analistlerin en az 75%’i tarafından “AL” notu veya eşdeğeri ile tavsiye edilen ve gelecek yıl en büyük yükselişleri gerçekleştireceği tahmin edilen S&P500 hisse listesinde ilk sıraları; EQT Corp (EQT), Catalent (CTLT), Amazon (AMZN), Global Payments (GPN), Signature Bank (SBNY), Salesforce (CRM), Delta Air Lines (DAL), Alphabet (GOOGL) gibi şirketler almış gözüküyor.

2023’te değer kazanması beklenen, S&P 500 listesindeki şirketlerin çoğu 2022’de büyük düşüşler yaşadı. Ancak listenin en üstünde yer alan EQT (EQT) bir istisna. 

Bu hisse 2022’de 69% değer kazandı ve önümüzdeki 12 ayda 62% daha yükseleceği tahmin ediliyor. Analistler şirketin 2022’de yaklaşık dört kat artan hisse başına gelir rakamının 2023’te (kısmen, THQ’yu satın alacağı beklentileriyle) iki katına yükseleceğini öngörüyor.

2022’de 46% değer kaybeden Amazon (AMZN) hisselerinin bu yıl 50% yükseleceği tahmin ediliyor. Hisse şu anki fiyatından 50%’lik bir yükselişle 136,02 dolarlık fiyat hedefine ulaşsa bile, 2021’in sonundaki 166,72 dolarlık kapanış fiyatının 18% altında kalmış olacak.

Wall Street Analistlerinin Hisse Önerileri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Marketwatch