Al Sinyali Veren Hisseler

Wall Street Analistlerinin “AL” Dediği Hisseler

July 18, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Wall Street Analistlerinin “AL” Dediği Hisseler

Piyasalar yılın ikinci yarısına hızlı bir başlangıç yaptı ve ikinci çeyrek bilançolarının başlamasıyla bu hız yakında kesilecek gibi durmuyor.

Wall Street uzmanları, bu ivmeyi takip eden yatırımcılar için “AL” notu verdikleri ve uzun vadede sağlam getiriler ararken bilinçli kararlar vermelerine yardımcı olabilecek bazı hisseler paylaştı. Dilersen bunlara birlikte bakalım.

Apple (AAPL): iPhone ve iPad gibi yenilikçi ürünleriyle akıllarda yer edinen Apple’ın yüksek kârlı hizmet segmenti de son yıllarda hızlı bir büyüme kaydederek şirketin gelir ve kârlılığını artırdı. 

Evercore analisti Amit Daryanani, kısa bir süre önce Apple Services segmentine yönelik gerçekleştirilen bir anketin sonuçlarını paylaştı. Anket, başta Apple Pay, Music ve TV+ olmak üzere Apple Services adaptasyonunun son yıllarda ciddi bir ivme yakaladığını gösteriyor. 

Anket sonuçları, ABD’de Apple Services’ın kullanıcı başına ortalama gelirinin (ARPU) 110 dolar olduğunu ortaya koydu, ki bu rakam Daryanani’nin 81 dolarlık küresel tahmininden çok daha yüksek. 

Daryanani, “Apple Services’i, yeni ürün lansmanlarıyla birlikte artan ARPU’nun etkisiyle 2027 mali yılı ve sonrasında çift haneli büyümeyi sürdürmek için iyi konumlanmış olarak görmeye devam ediyoruz.” yorumunu yapıyor. 

Analistin Apple için belirlediği “AL” notunun yanı sıra, 210 dolar seviyesinde 12 aylık ortalama hedef fiyatı bulunuyor. 

Meta Platforms (META): Geçtiğimiz günlerde Elon Musk’ın Twitter’ına rakip uygulaması Threads’i piyasaya sürerek gündeme gelen Meta Platforms da bir diğer analist favorisi. 

Tigress Financial Partners analisti Ivan Feinseth, Threads’in piyasaya sürülme zamanlamasının Twitter’ın azalan popülaritesinden faydalanmak için oldukça doğru olduğunu düşünüyor. 

Öte yandan Meta’nın süregelen yapay zekâ aytırımları yatırımları ve entegrasyonunun şirketin tüm platformlarında reklam gelirlerini de artıracağını düşünen Feinseth, Meta’nın güçlü bilançosu ve nakit akışının şirketin Metaverse yatırımları, stratejik satın alımları ve hisse geri alımları da dahil olmak üzere büyüme yolunda attığı adımları destekler nitelikte olduğunu belirtti. 

Analist, Meta’ya verdiği “AL” notunun yanı sıra 285 dolar seviyesindeki 12 aylık ortalam hedef fiyatını da 380 dolara yükseltti. Bunun sebebini Feinseth’ten öğrenelim:

Artan yapay zekâ entegrasyonu, daha iyi maliyet yönetimi ve faaliyet verimliliğindeki iyileşme, şirketin iş performans trendinde yeniden hız kazanmasını sağlayacaktır.

Nvidia (NVDA): Yarı iletken devi, son aylarda da gördüğümüz üzere GPU çiplerine yönelik talebi ciddi bir şekilde artıran üretici yapay zekâ atılımlarından en çok yararlanan şirket oldu. 

Goldman Sachs analisti Toshiya Hari, Nvidia’nın halihazırda geçtiğimiz on yıl boyunca geleneksel yapay zekâ coşkusundan faydalandığını belirtiyor. 

Şirketin veri merkezi segmentinden elde ettiği gelirin 2013 mali yılındaki 15 milyar dolar seviyesinden 2023’te 129 milyar dolara ulaşması da bu savı destekler nitelikte.  

Hari, Nvidia’nın üretici yapay zekâ modellerini eğiten ürünlerine yönelik talebin 2023-2025 takvim yıllarında yaklaşık 85 milyar dolarlık bir kümülatif gelir fırsatını temsil edeceğini öngörüyor.

Nvidia’ya verdiği “AL” notunu koruyan Hari, şirketin 440 dolar düzeyindeki 12 aylık ortalama hedef fiyatını da 495 dolara yükseltti ve “hızla büyüyen (ancak henüz gelişmekte olan) yapay zekâ yarı iletken pazarındaki güçlü rekabetçi konumuna dayanarak şirketin önünde önemli bir yol olduğunu” söyledi. 

Wall Street Analistlerinin “AL” Dediği Hisseler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC