Borsa Haberleri

W. Buffett Hız Kesmeden OXY Alımlarına Devam Ediyor!

July 4, 2022 • 2 dakika okuma süresi
W. Buffett Hız Kesmeden OXY Alımlarına Devam Ediyor!

Warren Buffett’ın Berkshire Hathaway (BRK.A) holdingi, geçen hafta 9,9 milyon Occidental Petroleum (OXY) hissesi aldı ve petrol şirketindeki pozisyonunu artırmaya devam etti. Buffet, Çarşamba’dan Cuma’ya kadar geçen süreçte ortalama 58.98 dolar fiyatla 9,9 milyon hisseyi 584 milyon dolara satın aldı ve hisse başına 57 ile 60 dolar arasında ödeme yaptı. Petrol devinin en büyük bireysel hissedarı olan Berkshire Hathaway, son alımla birlikte şirketteki hisselerini önemli oranda artırdı. Söz konusu alımın ardından Occidental Petroleum’un Buffett tarafından satın alınması yönündeki görüşler arttı ve bu durum analistlerin OXY hisselerinin fiyat beklentisini yükseltmesini sağladı. 

Berkshire Hathaway, OXY Hisselerini 25%’in Üzerine Çıkardı

Warren Buffett, Mart ayında Occidental’da 5 milyardan fazla hissesinin olduğunu açıklamıştı. Berkshire Hathaway 2022’nin ilk çeyreğinde 7 milyar dolar değerinde OXY hissesi aldı. Buffett Mayıs ayı başında yaptığı bir toplantıda şirketin hisselerinin 14%’lük bölümünü sadece iki hafta içinde aldığını belirtti. Bilyoner iş adamı açıklamalarına, Occidental Petroleum’a dair bir rapor okuduğunu ve CEO’nun şirketi iyi yönetmesine bağlı olarak hisse alımları yaptığını da ekledi.

Neal Dingmann OXY Hisse Fiyat Hedefini 93 Dolara Yükseltti

Berkshire Hathaway’in geçen hafta yaptığı 9,9 milyon Occidental Petroleum hissesi alımından sonra analistlerin söz konusu hisseye dair fiyat beklentileri de değişti. Güvenilir analist Neal Dingmann, Buffett’ın tüm şirketi satın alma olasılığının artmasının yatırımcılar için bir şans olduğunu belirtti ve OXY hisselerinin fiyat hedefini 93 dolara yükseltti. Analistlere göre Buffett’ın OXY hisselerine olan talebi, Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan savaştan sonra Vladimir Putin’e G7 ülkeleri tarafından uygulanan petrol ambargoları sürdükçe devam edecek.