Borsa Haberleri

W. Buffett Gibi Nasıl Hisse Seçilir?

September 23, 2022 • 3 dakika okuma süresi
W. Buffett Gibi Nasıl Hisse Seçilir?

Credit Suisse, riske yönelen yatırımcılara Berkshire Hathaway (BRK.A, BRK.B)’in CEO’su Warren Buffett’ın tercih ettiği hisseleri tavsiye ediyor.

Firma, “ekonomik hendekleri” olan şirketlerin yatırımcıların portföylerini artan ekonomik belirsizlikte koruyacağını düşünüyor. 

  • Bu arada ekonomik hendekler kavramı genellikle Buffett’a atfedilir ve bir şirketin emsallerine kıyasla daha iyi bir iş modeliyle rekabet avantajına sahip olduğunu ifade eder.

Warren Buffett’ın geçmişte verdiği demeçleri inceleyen CNBC, tecrübeli yatırımcının bugünkü konjonktüre ışık tutan sözlerine rastladı. Buffett, 1995 yılındaki bir toplantıda konuya ilişkin şu ifadeleri kullanmış: “En önemli şey, kapsamlı ve uzun ömürlü ekonomik hendeğe sahip bir iş bulmaya çalışmak. Ardından bu müthiş ekonomik kaleyi sorumlu ve dürüst bir yöneticiyle korumak.” 

Credit Suisse, Yatırımcıları Makro Riskler Konusunda Uyardı

Credit Suisse, ülkedeki ekonomik faaliyetleri temelden etkileme gücüne sahip makro riskler konusunda yatırımcıları uyardı. 

Credit Suisse stratejistleri, dünya çapındaki merkez bankalarının agresif hamlelerinin yanı sıra 2023 bilançolarındaki kazanç tahminlerine yönelik artan risklere işaret etti. Bu doğrultuda yatırımcılara hisse senetlerine düşük ağırlık verme yani portföydeki ağırlığı azaltma çağrısında bulundu. 

Analist Richard Kersley ise perşembe günü yazdığı bir notta, “Ekonomistlerimiz resesyon olasılığını göz ardı etmiyor ve ABD’nin GSYİH büyümesinin Eurozone yani AB ülkelerinin parasal birliğindeki -0,2%’lik büyümeye kıyasla 0,9% seviyesinde olmasını bekliyor.” dedi.

Yine de koruyucu hendekleri olan ve sağlam fiyatlandırma gücüyle “üstün yenilik yapma becerisine sahip” şirketlerlerde fırsatlar var. 

Yüksek Ekonomik Hendeklere Sahip Şirketler!

Kurum, gaz ve kimyasal üreticisi Shares of Air Products & Chemicals (APD), dayanıklı iş modeli ve uzun mesafelerden gaz transfer etmenin zorluğu nedeniyle 20% yükselebileceğini söylüyor. 

  • Credit Suisse, çarşamba gününü 241,46 dolardan kapatan şirketin hisseleri üzerinde 295 dolarlık bir fiyat hedefine sahip. 

Çikolata üreticisi Hershey (HSY), lider pazar payı ve 2022’deki büyüme oranı algoritmasının üzerine çıkma potansiyeliyle ekonomik hendeklere sahip şirketler arasında değerlendirildi. 

  • Credit Suisse’in şirket için 250 dolarlık bir fiyat hedefi bulunuyor. 

Firmaya göre McDonald’s (MCD), müşterilerine vadettiği fırsatları gösteren “lider değer önerisiyle” makro koşullardan bağımsız olarak yüksek performans elde etmek için iyi bir konumda.

W. Buffett Gibi Nasıl Hisse Seçilir?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı